Bulaşıkların Daha İyi Temizlenmesi İçin Ne Yapmalı?

0

Bulaşık makineleri mutfaktaki işlerin daha kısa sürede bitmesi için kullanılmakta ancak çoğu zaman kirli bulaşıklarla karşılaşmak hem can sıkıcı hem de daha zahmetlidir. Bulaşıkların makineden tertemiz çıkmasını sağlamak için kullanılan deterjan kadar, bulaşıkların diziliş şekli ve ilave doğal yöntemlerde mutlaka dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Bulaşıkların Tertemiz Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulaşık makinesi kullanıcılarının içlerine sinen bir temizlik için, bulaşık kapların temizliği kadar makinenin genel temizliği de oldukça önemlidir. Bulaşıkların zaman zaman kirli çıkmaya başladığı dönemlerde filtrenin temizlenmesi akla getirilmeli hatta her fırsatta çıkabilen filtreler özenle temizlenmelidir. Böylelikle temiz bir makineden çıkan bulaşıklarında temiz olması kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca makinenin fazla bulaşık alması içinde üst üste koyulan bulaşıkların yeterince temizlenmesi söz konusu olmayacaktır. Her bir bulaşığa su ve deterjan gelecek şekilde dizmek bulaşıkların temizce yıkanmasını sağlayacaktır.

Kirli Çıkan Bulaşıklar İçin Çözüm Önerileri

Yıkanmasının ardından hemen kirlenecek olsalar dahi, özenilecek temizlikte ve parlaklıkta olması her titiz bayanın bulaşıkları için istediği istekleri arasındadır. Genellikle ideal düzeyde temizlenen bulaşıkların daha da temiz olması için bulaşık makinesini belirli aralıklarla boş çalıştırmak filtre ve pervanelerin temizlenerek etkili bir temizlik sunmalarını sağlayacaktır. Ayrıca bulaşıkları uzun süre makinede bekletmek kirlerin kuruyup koku yapmalarına neden olacağı için makine dolar dolmaz çalıştırmak en doğru olanıdır.

Bulaşıkları Tertemiz Yapan İpuçları

Bulaşıkların daha temiz ve hijyenik olması için pek çok bayan bulaşık makinesi içerisine çamaşır suyu ya da jel kıvamlı ağartıcılardan koymaktadır. Etkili olmasına karşın hem makinenin ömrü için hem de sağlık açısından çok da uygun olmayan bu yöntem yerine, bulaşıkları makineye dizmeden önce bir süre çamaşır suyunda bekletmek daha doğru olacaktır. Böylelikle çamaşır suyu artıklarının yıkama esnasında yeterince durulanması ve sağlıklı olması söz konusu olacaktır. Ayrıca bulaşık makinesi içine bitmiş olan limon kabuklarını koymak ve her yıkamada birkaç yemek kaşığı sirke kullanmak bulaşıkların doğal yoldan dezenfekte olmasını ve parlamasın sağlayacaktır. Sadece kimyasal ürünlerle değil, bulaşıkları doğal malzemelerle de tertemiz yapmak mümkündür.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.