Buzdolabında Saklanmaması Gereken 10 Yiyecek

0

Gıda konusunda yapılan tartışmaların konuları oldukça çeşitli oluyor. Çünkü gıda ürünleri, her evde farklı farklı olacak şekilde bulunuyor ve herkesin kendine göre bir takım alışkanlıkları var. Hangi yemek nasıl pişirilmeli, vitaminlerinin ölmemesi için ne tip işlemler sebzelere uygulanmalı ya da bu gıda maddeleri nasıl saklanmalı… Sorular çok, tartışmalar fazla ancak amaç ortak; sağlıklı yaşam!

Son dönemlerde gıda maddelerinin nasıl ve hangi koşullarda saklanması gerektiği tartışılmaya başlandı. Hangi yiyecekler buzdolabında saklanmalı, örneğin domates buzdolabına konulmalı mı? Yağ ve ekmek dışarıda mı tutulmalı? Bunlar gibi pek çok soru gündeme gelirken, sizler için kesinlikle buzdolabına koymamanız gereken yiyeceklerin listesini yaptık.

Domates

Domatesi buzdolabına koyduğunuzda, içindeki tüm tat ve çeşninin belli bir zaman sonra kaybolduğunu, yalnızca soğuk bir tat aldığınızı fark edeceksiniz. Domatese bundan daha büyük bir kötülük edilebilir mi? Yiyeceğiniz kadar domates alın ve bunları dışarıda saklayın. Böylece, domatesleri tüketirken tadına ve kokusuna varın.

Fesleğen

Fesleğen, güzel kokulu bir çeşni olarak hayatımızda ve özellikle salatalarda ve et yemeklerinde kendisinden fazlasıyla faydalanıyoruz. Ancak, kendi ellerimizle bu güzel kokulu bitkiyi mahvedebiliyoruz. Buzdolabına konulan fesleğen, etrafındaki yiyeceklerin kokularını kendine çekiyor ve orijinal kokusu bozularak bayağılaşıyor. Yapmayın, fesleğeni buzdolabına koymayın!

Patates

Soğuk ortamlarda patatesin içindeki glikozun fazla şekilde ortaya çıktığı, bu şekilde tadının bozulmaya başladığı ve doğrudan glikoz alındığı sıkıntıları baş göstermektedir. Oysaki patatesler, temiz ve serin ancak kuru bir ortamda saklanmalıdır. Serin ortam, soğuk ile karıştırılmamalıdır.

Soğan

Soğanı buzdolabına koyduğunuz vakit, soğanların giderek yumuşadığını ve orijinal formundan uzaklaştığını göreceksiniz. Bu şekilde soğanın diriliğini de hissedemeyeceğiniz için, bu sebzeden aldığınız tat da bozulacaktır. Soğan, buzdolabına konulmamalıdır.

Avokado

Ülkemizde pek bilinmeyen ve fazla bulunmayan avokado meyvesi de buzdolabına konularak tadı kaçangillerden.

Sarımsak

Soğanda görülen yumuşama hissi, sarımsağın buzdolabına konulması ile de ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle sarımsağın buzdolabında değil de, kuru ve serin bir ortamda saklanması öneriliyor.

Ekmek

Sıklıkla görülen yanlışlardan birisi de budur. Ekmek bayatlamasın diye çoğu zaman buzdolabına konulur; ancak bu doğru bir uygulama değildir. Ekmeğin formu olması gerektiğinden daha katı olduğunda, tat almak zorlaşır. Aynı zamanda, buzdolabı gibi nemli bir ortamda ekmek ıslaklık hissini kişiye verir. Bu da psikolojik olarak kişiyi ekmekten soğutur.

Zeytinyağı

Çok ışık almayan, serin ve kuru ortamlar, cam şişe içinde saklanan zeytinyağlarının stok yapılabilmeleri adına idealdir. Zeytinyağı, kesinlikle buzdolabına konmamalı, bahsedildiği şekilde saklanmalı ve tüketilmelidir.

Kahve

Bilindiği gibi kahve, hem tat hem de kokusu ile kişileri kendine bağlar. Bu nedenle kahve tohumları muhakkak tadını ve kokusunu kaybetmemesi gereken yerlerde saklanmalıdır. Eğer kahveyi buzdolabında saklarsanız, kahvenin esansının ortadan kaybolduğuna ve istediğiniz tadı alamadığınıza şahit olacaksınız.

Bal

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan, aynı zamanda kadınların maskelerinde ve cilt bakımı uygulamalarında sürekli el altında tuttukları bir madde olarak bilinen bal, akışkanlığının bozulmaması, katılaşmaması ve şekerlenmemesi için kesinlikle soğuk ortamda tutulmamalıdır. Daha serin ancak ne sıcak, ne de soğuk olmayan bir ortam, balın saklanması için yeterlidir. Bal, bu şekilde saklanarak tüketildiğinde, tüm güzelliği ile karşınıza çıkmış olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.