Buzluktaki Buzlar Nasıl Eritilir?

8

Yaz gelip doğa yenilenirken kadınlar da evlerinde yeniliğe gitmek isterler. Bahar temizliği olarak klasikleşmiş olan bu temizlik rutinlerinde en önemli nokta ise evlerin her köşesinin temizlenip yenilenecek olmasıdır.

Evlerin İçine Yağan Kar; Buzluk Buzlanması

Her köşenin temizlendiği bahar temizliklerinde kadınların en zorlandıkları kısım her zaman buzdolabı temizliği olmuştur. Özellikle yıllanmış buzdolabı kullanan hanımlar sıkça buzlanma ile karşılaştıklarından şikâyet etmekteler. Bazı zamanlarda buzlanmanın aşırı ilerlemesi ile buzluklarında sakladıkları gıdaları koyacak alan kalmadığından da yakınmaktalar.

Buzluklar Neden Buzlanır?

Yıllanmış buzdolaplarının buzluk kısımlarının kaderi olan buzlanma sorunu aslında bilinçsiz kullanımdan kaynaklanmaktadır. Eski ya da yeni fark etmeden buzdolaplarının buzluk kısımlarının çok yüksek soğukluk derecelerinde kullanılmaması gerekmektedir. Bu kurala dikkat etmeden kullanan herkes de ya sıkça buzlanma sorunu yaşar ya da buzdolaplarının ömrünü kısaltmış olurlar.

Soğukluk derecesinden başkaca sebepler ise; buzlukların kapaklarının uzun süre açık bırakılması, yiyeceklerin oda sıcaklığına gelmeden sıcak halde dolaba koyulması şeklindedir. Kapakların açık kalma sürelerinin sınırını unutturmamak adına yeni nesil buzdolaplarına alarm veren sistemler eklenmiştir.

Buzluktaki Buzlar Nasıl Temizlenmeli?

Buzluktaki buzları temizlerken de sık başvurulan ve doğru sanılan ama büyük yanlış olan yöntemler vardır. Bunların başında dolabın fişini çekip buzların erimesini beklemek vardır. Ancak sıkça uygulanan bu yöntem tamamen yanlıştır. Bu şekilde buzdolabının ısı dengesi bozulacak kendini tekrar aynı soğukluğa getirmek için motorunu yoracaktır. Uzun vadede kötü sonuçlar getiren bir diğer yanlış yöntem ise buzların kazınarak temizlenmeye çalışılmasıdır. Kazıma esnasında buzluk bölmesinin soğuk geçirgenliğini sağlayan metal levhalar zedelenecek, çok hızlı ya da daha yavaş ısı iletimi ile gıdalarınızın bozulmasına, koku yapmasına sebep olacaktır.

Bahar temizliğine başladığınızda bildiğiniz tüm yöntemleri unutup daha az vakit ve bilek gücü harcayacağınız doğru temizlik yöntemleri sırasıyla şu şekildedir;

 • Buzdolabınızın buzluğundaki gıdaları kısa bir süre için buzluk kısmından alt kısma alabilirsiniz. Ardından buzluğunuzun buz tutmuş kısımlarına bir miktar sirke döküp kapağını kapatarak 5-10 dk. kadar beklemelisiniz. Süre dolduktan sonra yumuşamış olan buzları bir spatula yardımı ile nazik hareketler ile yerinden kaldırabilirsiniz. Bu noktada spatulanın metal değil tahta olanı tercih etmelisiniz.
 • Bir diğer yöntem buzların üzerine bir miktar tuz döküp sirkeli yöntemdeki gibi bekleyip aynı şekilde tahta bir spatula yardımı ile temizlemektir. Buzlarınızın tamamı yumuşayıp yerlerinden oynayana kadar tuz ekleyerek yöntemi tekrar edebilirsiniz.
 • En çok tercih edilen ve daha kolay olduğu düşünülen yöntem ise kaynamış su ile yapılan buz yumuşatma işlemidir. Çukur bir kaba koyacağınız kaynamış suyu buzluğunuza koyup kapağını kapatarak 5-10 dakika bekledikten sonra buzların yumuşadığını fark edeceksiniz. Kaynamış olan suyun sıcaklığı ile buzluk kısmının soğukluğu ısı alışverişine başlayacak ve buzlar ısı kazandıkça yumuşayarak yerlerinden çıkabilecek kıvama geleceklerdir.


Paylaş.

About Author

8 Comments

  • Hayat Kolay on

   Beğendiğinize sevindik. Yorumunuz için teşekkürler.

 1. Sicak suyu koydugumuzda buzluk calisir vaziyettemi olacak yoksa fisi cekilimi? Tesekkurler

  • Hayat Kolay on

   Merhabalar, fişi çekmeden, çalışır vaziyetteyken uygulayın. Sevgiler.

 2. Mesut AKGOL on

  Vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkürler

  • Hayat Kolay on

   Beğendiğinize çok sevindik. 🙂 Yorumunuz için teşekkürler.

 3. merhaba ben sizin bilgilerinizi sizin yanlış dediğiniz şeyleri yaptıktan sonra okudum ve şuanda pişmanım buzdolabım alt bölümüne kadar buzlu yani buzdolabının iç tarafı rafın üstü ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim

 4. Vetdiğiz bilgiler için teşekkür ederim .uygulamaya başladım sonucu bekliyorum