Buzluktaki Buzların Kokması Nasıl Önlenir?

0

Yaz, kış herkesin buzluğunda mutlaka buz bulunmaktadır. Zira küçük yaralanmalar, yanıklar da acil yardım ihtiyacı doğar. İçecekleri soğuk tüketmeyi sevenler için içkinin içine bir, iki parça buz atmak bir başka keyiftir.

Ancak buzluktaki buzların zamanla buzluğa hatta tüm buzdolabına yaydığı küf ya da yosun kokusuna benzer bir koku vardır. Bu kokuyu gidermek için kimyasal bazı ürünler mevcuttur. Bu ürünler büyük market ve alışveriş merkezlerinden kolaylıkla edinilebilmektedir. Ancak her problem için olduğu gibi buzluktaki koku için de doğal koku giderici yöntemler mevcuttur. Ama en pratik ve uygun çözüm yolu buzluktaki buzları uzun süre bekletmeden kullanmaktır. Yani buzlukta bekleyen buzları, buzluğa koyma sırasına göre kullanmak mantıklı bir seçenektir. Ya da eğer bir, iki ay oldu ve buzlar kullanılmadıysa kokmasına fırsat vermeden o buzları eritip buzluğu yıkayıp temizleyip yeni su doldurmak çok daha iyi bir alternatiftir. Bu sayede her daim taze donmuş su kullanılabilir.

Buzluktaki Buzların Kokusuna Limonlu Çözüm

Buzlukta aylarca bekleyen buzların koku yapmasını önlemek için buz kalıplarının içindeki suya bir, iki damla limon damlatmak çok başarılı bir işlem olacaktır. Bir, iki damla limon sayesinde buzluktaki buzların kokması engellenir ve buzluğun kapağı her açıldığında ferah bir koku yayılır.

Buzluktaki Buzların Kötü Kokusuna Karşı Karbonatlı Su

Buzluktaki buzların kötü kokmaması için sık aralıklarla temizlenmesine özen gösterilmesi önemlidir. Buzluğu temizlerken karbonatlı su kullanmak buzluktaki kokunun en az bir, iki ay süre ile yok olduğu görülecektir. Karbonatlı su ile temizlik hem kötü kokuları giderir hem de buzlukta zamanla oluşacak zararlı mikro organizmaları engeller.

Buzluktaki Kötü Kokular İçin Süt

Buzluktaki kötü kokuların oluşumunu önlemek ve var olan kokuları da gidermek için süt de doğal bir seçenektir. Öyle ki, temizlenmiş buzluğa bir plastik bardak içinde süt koyup onu orada dondurup bekletmek buzluktaki buzların kötü kokularını giderecektir. Zira sütü ağzı açık bir şekilde buzdolabının içinde tutmak da normal buzdolaplarının kokmasını önlemektedir.

Buzluktaki Kötü Kokuların Düşmanı Türk Kahvesi 

Buzluğu temizledikten sonra bir daha kötü koku oluşmasını istemeyenler, buzluğa küçük bir plastik bardak ya da tabak içine ağzı açık şekilde Türk kahvesi koymalılar. Türk kahvesi kendi aromalı kokusu sayesinde buzluğun kötü kokusunu örtecektir. Daha doğrusu tamamen temizlendikten sonra konan Türk kahvesi tüm buzluğa kendi kokusunu yayacaktır. Bu sayede buzluktaki buzların kötü kokması engellenebilmektedir.

Buzluktaki Buzların Kokusuna Nane Ferahlığı

Buzluktaki buzların kötü kokmaması hatta mis gibi nane ferahlığında kokması için buz kalıplarının içine daha donmadan birer yaprak taze nane atmak çok aromatik bir çözümdür. İçeceklerle beraber kullanılacak buzlarda nanenin ferahlatıcı etkisi görülecek ve buzluktaki buzların kötü koku yayması tamamen engellenecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.