Çamaşır Yıkarken Yapmamanız Gereken 7 Hata

0

Çamaşır yıkamak aslında çok önemlidir. Doğru çamaşır yıkama yöntemi ile giysilerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı sadece beyazlar ve renkliler olarak ayırmayın

Uzmanlar, çamaşırların kirlerine göre ayrılarak yıkanması gerektiğini belirtiyor. Az kirliler ile çok kirli çamaşırları birlikte yıkamayın. Ayrıca az kirli-çok kirli gibi yumuşak ve sert kumaşları da birlikte yıkamayın. Örneğin kot ile  pamuklu giysilerinizi birlikte yıkamayın. Ailenin benzer çamaşırlarını birarada yıkamak daha doğru bir yoldur. Tüm kotların birarada yıkanması, tüm iç çamaşırların birlikte yıkanması gibi..

Elbiselerinin üzerinde doğrudan deterjan koymayın.

Birçok kişinin en çok yaptığı hatalardan biridir, giysinin üzerine doğrudan deterjan koymasıdır. ön yıkama gözüne beyazlatıcıyı koyabilirsiniz. Ardından deterjan eklenebilir. Böylece beyazlatıcının kimyasalları giysilerin üzerinde kalmaz.

Her zaman kurutma makinasını kullanmayın.

Eğer çamaşırlarınızın kuruması için zamanınız varsa o zaman kurutma makinası kullanmayın. Böylece hem enerji tasarrufu yaparsınız hem de giysilerinizin kurutma makinasında yıpranmasını önlersiniz. Kurutma manikasına çok fazla çamaşır koymayın. Ve mutlaka çıkardıktan sonra yine asarak havalanmasını sağlayın.

Giysileriniz ile çorapları birlikte yıkamayın

Çamaşır makinasında giysiler ile çorapları birlikte yıkadığınız için kaybettiğiniz çoraplarınız oldu mu? Yanıtınız evet ise o zaman çorapları ayrı yıkamanızı öneriyoruz. Böylece çoraplarınızın kaybolmasını önleyebilirsiniz.

Açık fermuar bırakmayın

Yıkayacağınız çamaşırların içinde fermuarlı eşyalar varsa, mutlaka femuarın kapalı olmasına dikkat edin. Çünkü açık fermuar hem makinaya hem de diğer çamaşırlara zarar verebilir. Sütyenlerinizi de makinanın içine atarak yıkamayın. Sütyen ve iç çamaşırlarınızı bir yastık kılıfının içine koyarak yıkayın. Böylece lastikleri daha az zarar görecektir.

Renkli çamaşırın renk verip vermediğini kontrol edin

Çamaşır makinanızda ilk kez yıkayacağınız bir renkli giysiniz varsa once renk verip vermediğini test edin. Bunun için eski beyaz bir bezi nemlendirin ve kumasın üzerine sürün. Renk verip vermediğini görün. Alacağınız yanıta göre, diğer giysilerle yıkayıp yıkamayacağınıza karar verin. Diğer giysilerinizi de böylece riske atmamış olursunuz.

Makinanızın filtresini temizleyin

Çamaşırların üzerindeki tüyler bir süre sonra makinanın filtresini tıkayabilir. Bu da yangına bile sebebiyet verebilir. Aslında yılda bir kez filtreyi temizlemenizi öneriyoruz. Bunun için eski bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Ayrıca, yılda bir kez kurutucu arkasından hortumu çıkarın uzun fırça ile temizleyin. Hortum içinde biriken tüyleri almaya özen gösterin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.