Çamaşırdan Küf Lekesi ve Kokusu Nasıl Çıkarılır?

0

Çamaşırlar, nemin fazla olduğu dönemlerde ya da ıslak ve nemli uzun süre temizlenmeden bırakıldığında küflenir. Yıkayarak küften kurtulmaya çalışırsınız ama bazen sadece yıkamak işe yaramaz. Ya da temizlense de kokusu sizi rahatsız etmeye devam eder. İşte hem az maliyetle hem de kolay bir şekilde küf lekesi ve kokusundan kurtulma yolları.

Temizleme işlemine başlamadan önce, küflü bölgeyi bir fırça ile fırçalamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Küf lekesi oluşmuş çamaşırınızı amonyaklı suda yıkayabilirsiniz. Duvarların nemden küflenmesi nasıl önlenir?

Diğer bir yöntem de küf lekelerin olduğu yerlere limon suyu sıkmaktır. Sonra üzerine tuz serpiştirin ve dışarıda güneşi bol olan yerde kurutun.

Rutubetli bir ortamda duran çamaşırda oluşan taze küf lekesini, kaynar süte batırarak da çıkarabilirsiniz.

Bir kaba eşit ölçüde alkol ve su karıştırarak deri üzerinde oluşan küf lekesini çıkarabilirsiniz. Duvarları küften temizlemek için doğal çözümler

Çamaşır suyu da etkili bir küf temizleyicisidir, ancak çamaşırların renklerini solduracağını unutmayın.

Beyaz sirke, harika bir küf temizleyici olabilir. Bir kova dolusu suyun içine bir bardak beyaz sirkeyi döktükten sonra yaklaşık 1 saat boyunca kıyafetinizi kovada bekletin.

Gliserinli bezle ile ovarak boyalı derilerdeki küf lekelerini yok edebilirsiniz.

Mobilyalarınızda oluşan küf lekeleri ise sıcak zeytinyağıyla ovarak temizleyebilirsiniz. Evdeki küflenmeden kurtulun

Küf kokusu nasıl çıkarılır?

Rutubet, keskin bir koku bırakır. Giysilerde bu kokuların oluşmaması için yıkadıktan sonra kapalı alanda kurutmamanız önerilir. Ayrıca giysilerinizi makineden çıkardıktan sonra bekletmeden asmanız da çok önemlidir. Bu sayede nemli ortamda bakterilerin oluşmasını önlemiş olursunuz.

Evdeki rutubet kokusunu gidermek için geniş bir tencerenin içerisine su koyun. Üzerine yarım su bardağı kadar beyaz sirke ekleyin ve kaynamaya bırakın. Bu sayede evdeki rutubet kokusu geçer. Çamaşırlardaki pas lekesi nasıl çıkar?

Halı üzerindeki küf kokusu için amonyak kullanabilirsiniz. Amonyak keskin kokusu sayesinde rutubet kokusunu giderecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.