Çamaşırları Beyazlatırken Yardımcı Olabilecek 10 İpucu

0

Çamaşırların beyazlığını korumak ve çeşitli lekeleri beyaz çamaşırlardan çıkarmak kolay değildir. Uygulayacağınız basit yöntemlerle hem lekelerden kolayca kurtulabilir hem de çamaşırlarınızın beyaz rengini uzun süre koruyabilirsiniz.

Mükemmel beyazlığı çok fazla çaba harcamadan veya pahalı ürünler kullanmadan korumaya yardımcı olacak püf noktalarını sizler için biraraya getirdik. Çamaşır deterjanı yapmak ister misiniz?

Sıvı bulaşık sabunu, hidrojen peroksit ve karbonat
Beyaz gömlek yakası gibi çamaşırın bir bölümünü temizlemek istiyorsanız, bulaşık sabunu, hidrojen peroksit ve kabartma tozunu (4, 2, 1 oranında) karıştırın ve ağartmak istediğiniz alanlara bir fırça ile uygulayın. Karışımı tüm beyaz çamaşırlar için kullanmak istiyorsanız, karışımı 2 litre suya ekleyin ve çamaşırları bu suda birkaç saat bekletin. Sonra normal yıkama yapın.

Amonyak
Amonyak, özellikle kan lekeleri gibi zor lekeleri çıkarmada oldukça başarılır. Kauçuk eldiven giymeyi ve maddeyi kullanmadan önce odanın havalandırılmasını sağlamayı unutmayın. Tüm çamaşırlarda kullanmak için, 4 amonyak damlası, bir yemek kaşığı hidrojen peroksit ve 2 litre suyu karıştırın. Çamaşırları bu karışımda birkaç saat bırakın ve sonra deterjan kullanarak yıkayın. Kötü kokan çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

Çakmak gazı
Beyaz bir çamaşırdan yağ lekesi çıkarmak isterseniz, çakmak gazı işinize yarayabilir. Lekenin üzerine bir miktar çakmak gazı dökün. Lekenin dağılmaması için, çakmak gazı dökmeden önce çamaşırın lekeli alanının altına bir bez koyun. Gaz buharlaşıncaya kadar bekleyin. Leke kaybolana kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Ardından çamaşırınızı her zamanki gibi yıkayın. Çakmak gazı yanıcı bir madde olduğu için dikkatli olmanızda fayda var.

Aspirin
Beyaz çamaşırlardaki ter lekesi gibi sarı lekeleri çıkarmak için çamaşır makinesine 3-4 aspirin koyun. Ya da aspirinlere biraz su ekleyip eritin ve lekeli alanın üzerine dökün. Birkaç saat bekletin ve sonra normal yıkama yapın. Kar gibi beyaz çamaşırlar için aspirin

Beyaz ekmek
Ruj gibi lekeleri çıkarmak için bir parça beyaz ekmek içi alın ve top haline getirin. Lekenin üzerinde ekmek toplarını gezdirin. Leke yok olana kadar tekrarlayın ve sonra normal yıkama yapın. Süet ayakkabıları bayat ekmekle temizleyin

Cam temizleyici
Mürekkep lekesi lekeleri çıkarmak için cam temizleyici kullanın. Kumaşın geri kalanının ıslanmasını önlemek için lekeli alanın altına bir peçete koyun. Lekenin üzerine cam temizleyici püskürtün ve 5 dakika bekletin. Sonra çamaşırı her zamanki gibi yıkayın.

Borik asit
Borik asit, sarı ter lekelerinde kullanılabilir. Bir yemek kaşığı borik asiti su ile karıştırın ve lekelere uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve sonra her zamanki gibi yıkayın. Ya da, çamaşır makinenizin deterjan bölümüne deterjana ek olarak bir yemek kaşığı borik asit ekleyebilir ve tüm beyaz çamaşırları temizlemek için kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemi çok sık kullanmayın. Çamaşır deterjanınızı güçlendirmek ister misiniz?

Tebeşir
Bu yöntemi kullanarak yağlı bir lekeyi çıkarmak için, yıkamadan önce tebeşir ile lekeleri ovun. Tebeşir, lekeleri daha kolay çıkarması için mükemmel bir emici özelliktedir.

Bulaşık makinesi deterjanı
Kıyafetlerin yeni gibi görünmesi için, çamaşır makinesi deterjanı ile bulaşık makinesi deterjanını eşit ölçülerde karıştırın. Bu karışımı çamaşır makinesinin deterjan bölümüne koyun ve çamaşırlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Çamaşır makinesini temizlemek için bulaşık makinesi tableti


Paylaş.

About Author

Comments are closed.