Çamaşırları Nasıl Kurutmanız Gerekir?

0

Çamaşır kurutma makineleri giderek daha popüler hale geliyor. Tüm ıslak çamaşırları asmakla uğraşmak yerine, makineye atmak ve hızlıca kurutmak çok daha kolay. Ancak, çamaşırları asarak güneşte kurutmanın faydalarını da bilmek gerekir.

Eğer çamaşırları asmak için yeriniz varsa, yıkadığınız çamaşırları güneşte kurutmak daha iyidir. Çünkü, giysileri kurutma makinesinde değil, asarak kuruttuğunuzda daha uzun süre dayanırlar. Bununla birlikte, asarak kurutmanın giysilerin şeklinin bozulması ya da renk değiştirmesi gibi birkaç dezavantajı da var. Aşağıdaki ipuçlarını okuyarak, çamaşırları nasıl kurutmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

1. Asmak
Islak giysiler, mandalla astığınızda gerilebilirler. Giysilerinizi baş aşağı astığınızdan emin olun, böylece mandalın neden olduğu iz ve şekil bozulması giysinin üst bölgesinde oluşmamış olur. Renkli kıyafetleri çok güneşli günlerde iç mekana ya da gölgeli bir alana asın, çünkü güneş çamaşırlarınızın rengini soldurabilir.

2. Ağır giysiler
Uzun elbiseler gibi ağır çamaşırları, ahşap elbise askısına takarak asın. Bu şekilde, ağır giysiler şeklini en iyi şekilde koruyacaktır. Aksi takdirde kıyafetler uzayabilir.

3. Beyaz çamaşırlar
Güneşin çamaşırları ağartma özelliği vardır. Bu özellik renkli çamaşırlar için kötü olabilir ama beyaz çamaşırların daha da beyaz olmasını sağlar. O nedenle beyaz çamaşırları bol güneş alan yerde kurutun.

4. Sert çamaşırlar
Havlu gibi yıkandıktan sonra sertleşen çamaşırların sertleşmesini önlemek için çamaşır makinesine biraz beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Bu, doğal bir yumuşatıcı olarak çalışır ve çamaşırlardaki deterjan kalıntılarını yok eder. Sirke kokusunu gidermek için, çamaşırları rüzgar alan bir yere asın, kokudan eser kalmayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.