Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır?

0

Hanımların evlerinde en sevdiği yer kuşkusuz mutfakları. En sevilen de en çok özen gösterilen oluyor haliyle. Perdesi, masası, dolabı, çekmecesiyle kitap gibi düzenli kar kadar temiz kristal gibi parlak mutfaklar onların uzmanlık alanı.

Yemeklerin Süsü

İster kalabalık bir davetli topluluğu ile ister çekirdek aile ile yensin, yemek ritüellerinin süsü her zaman çatal ve bıçaklar. Ayna gibi parlaması makbul olan çatal bıçaklar bulaşık makinalarında yüksek ısıda yıkandıkça kaplamalarında yer yer aşınmalar oluyor ve görüntüleri eski ihtişamlarını kaybediyor. Çatal Bıçak Takımınızda Paslı Lekeler Varsa

Sofralarınız Işıltısını Kaybetmesin

Sofralarınızdaki en parlak detay olan çatal kaşıklarınızın ışıltısını kaybetmemesi için bazı önlemler alabilirsiniz. Çatal ve kaşıklarınızın daha uzun süre ilk günkü gibi parlak kalmaları için;

  • Bulaşık makinalarınızın bakımını düzenli yaptırmalısınız. Zamanla yorulan makinalar tam temizlik yapamayabilirler.
  • Bulaşık makinalarınızda mutlaka kireç çözücü/önleyici kullanmalısınız. Suyunuzdaki kireç yüksek sıcaklıkta çatal ve kaşıklarınızın yüzeyinde tabaka oluşturarak parlaklıklarını gölgeleyebilir.
  • Kullanılan çatal ve kaşıklarınızı üzerlerindeki yemek artıkları ile çok uzun süre bekletmeden en kısa sürede yıkamalısınız. Yemek artıklarındaki yağ ve salça da çatal kaşık yüzeyinde çıkarması zor katmanlar oluşturabilir.
  • 2 haftada bir çatal ve kaşık takımınızı derin bir kaba doldurulmuş sirkeli su karışımında 15-20 dakika bekletip, ovalayarak duruladıktan sonra hiç nem kalmayacak şekilde kurulayarak kullanmalısınız. Bulaşık Makinasına Çatal-Bıçakları Doğru Koyuyor musunuz?
    Bu sayede çatal kaşıklarınızın parlaklık ömrü uzayacak ve sofralarınız ışıltısından mahrum kalmayacaktır.

Çatal Kaşıkları Parlatma Yöntemleri

Tüm önlemleri almış olmanıza rağmen bazen türlü sebeplerle o parlaklığın azalmasının önüne geçemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda da parlatma yöntemlerine başvurarak çatal ve kaşıklarınızın parlaklık ömrünü uzatabilirsiniz.

  • Bulaşıklarınızı yıkayacağınızda makinanın deterjan haznesine deterjan yerine bir tatlı kaşığı çamaşır suyu koyulabilir.
  • Kararan çatal ve kaşıkları limon ile ovabilir sonra iyice durulayıp kurulayarak parlatabilirsiniz.
  • Yumuşak bir beze çay kaşığı dolusu kadar karbonat döküp çatal ve kaşıklarınızı ovalayın. Sonrasında nazikçe durulayıp kurulayın parlaklığı fark edeceksiniz. Evde Bıçak Nasıl Bileylenir?
  • Benzer bir yöntemle; herhangi bir süngere diş macununuzdan biraz sıkıp bununla çatal ve kaşıklarınızı ovabilirsiniz. Durulanıp kurulandığında kireç lekeleri ve belki de kararmalardan iz kalmayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.