Çaydanlıklar Nasıl Temizlenir?

0

Kahvaltıda olsun, akşam yemekleri sonrasında olsun neredeyse ocağın üzerinden alınmayan çaydanlıklar haliyle en çok kirlenen ve yağ tutan mutfak gereçleri arasında yer alıyor. Sürekli göz önünde olması ise de bayanların çaydanlık temizliğine daha çok özen göstermelerine neden olmaktadır. Ancak zamanla ilk günkü parlaklığını yitiren ve daha çok leke tutan çaydanlıkları temizlemek için en etkili yöntemleri tercih etmek yorulmadan çaydanlık temizlemeyi mümkün kılmaktadır.

Çaydanlıkta Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir?

Çay yaparken genellikle pek çok kişi musluk suyunu tercih etmektedir. Bu sebeple de çaydanlıkların dipleri kalın tabakalar halinde kireç tutmaktadır. Görüntü ve hijyen açısından büyük ölçüde rahatsız eden kireçten kurtulmak sanılanın aksine son derece kolaydır. Zaman zaman limona alternatif olarak kullanılan limon tuzu çaydanlık kirecini tamamen çıkarmada en etkili malzemedir. Kireçli çaydanlıkta kaynatılan suyun içerisine yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar limon tuzu katarak bir 10 dakika daha kaynatmak çaydanlık içinin tertemiz olmasını sağlayacaktır.

Sararan Çaydanlık İçleri Nasıl Temizlenir?

Çaydanlığın demlik kısmında uzun süre bekletilen çay, çaydanlıkların zamanla kahverengi boyutunda sararmasına neden olmaktadır. Çaydanlığı elinize aldığınızda tertemiz bir çaydanlık ile karşılaşmak için sirke ve karbonat karışımı sararmış çaydanlığın temizlenmesini ve parlamasını sağlayacak malzemelerdir. Bunun için bir gece sirke dolu bir kabın içinde çaydanlığı beklettikten sonra karbonat ile ovmak epeyce kirli görünen çaydanlığı tertemiz yapacaktır.

Poşet İle Çaydanlık Parlatma Yöntemi

Çaydanlığın dış yüzeyini temizleme ve parlatma konusunda oldukça etkili yöntemlerden biri de poşet ile ovmaktır. Herhangi bir şeyde değerlendirmek üzere sakladığımız market poşetlerinden birine bir miktar krem temizleyici dökerek temizlemek her zamankinden daha etkili bir parlaklık elde etmeyi sağlayacaktır. Üstelik poşetin çizmeden parlaklık sağlaması sert süngerlerle yeni aldığı çaydanlığı temizlemekten çekinenler için iyi bir alternatif olacaktır. Poşet aynı zamanda sararmış demliğin içinin de bembeyaz olmasında son derece etkilidir. Birçok yöntem denemiş olmasına karşın çaydanlık temizliğinde aradığını bulamamış olanlar için denemeye değer olduğu kadar da pratik ve ekonomiktir.

Porselen Çaydanlıklar Nasıl Temizlenir?

Pek çok evin çaydanlık seçiminde çelik vazgeçilmez olsa da ikinci bir çaydanlık olarak ya da modern bir çaydanlık tercihi için porselen çaydanlıklarda sıkça tercih edilmektedir. Çelik çaydanlıklara nazaran temizliği saha çok özen gerektiren bu modeller, bayanların etkili yöntem arayışı içine girmelerine neden olmaktadır. Alt kısmı emaye malzemeden olan porselen çaydanlıklar diğerlerine göre daha ince tabanlı olmasından dolayı daha kolay sararabilmektedir. Dışı desenli olmasından dolayı da mutlaka elde yıkanması gereken porselen çaydanlık temizliğinde sirke ve kabartma tozu yine çelik çaydanlıklarda elde edilen temizliği ve parlaklığı fazlasıyla sunacaktır. Önerilen çaydanlık temizleme yöntemlerini sıkça uygulayarak temizliğin daha kalıcı ve pratik olmasını sağlamak da mümkündür.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.