Çeken Kıyafetler Nasıl Eski Haline Getirilir?

0

Yün ve kaşmir kazak gibi bazı kıyafetlerin yıkama talimatları normal kıyafetlere göre daha farklıdır. Siz tüm çamaşırları hep aynı şekilde yıkarsanız, ya da çamaşır kurutucusunda çamaşırları fazla tutarsanız, tişört ya da kazağınızı çocuğunuza vermek zorunda kalabilirsiniz.

Yıkamada yapılan yanlışlıklar ya da kurutucuda fazla bekletmeden dolayı yün kazak ve tişört gibi bazı kıyafetler makineden birkaç beden küçülmüş olarak çıkabilir. Kıyafetlerdeki tüylenme nasıl giderilir?

Böyle bir durumda ya kıyafeti çocuğunuza giydireceksiniz ya da atacaksınız. Şimdi size vereceğimiz küçük tüyolarla bunlara hiç gerek kalmadan çeken kıyafetlerinizi eski haline getirebilirsiniz.

Çeken kıyafeti nasıl düzelteceksiniz?

Bir leğene, yoksa lavabonun giderini tıkayarak lavaboya ılık su doldurun.

Çeyrek su bardağı saç kremi ya da bebek şampuanından suya ekleyin ve karıştırın.

Sonra da makineden küçülerek çıkan kıyafetinizi suyun içine koyun. Çamaşırları beyazlatırken yardımcı olabilecek 10 ipucu

Yün kazaklar için çeyrek bardak beyaz sirke de ekleyebilirsiniz, daha iyi sonuç alırsınız.

Kıyafetinizi suyun içinde en az 10 dakika bekletin, ardından fazla suyunu hafifçe sıkarak çıkarın. Ancak sonrasında temiz su ile durulama yapmayın. Çamaşır makinesini temizlemek için bulaşık makinesi tableti

Düz bir yüzeye havlu koyun, üzerine kıyafeti yerleştirin. Sonra havluyla kıyafeti rulo yaparak sarın. Havlu kıyafetteki fazla suyu çekecektir.

Sonra başka kuru bir havlu üzerine kıyafeti tekrar yerleştirin. Kıyafetin eski formuna gelmesi için kenarlardan hafifçe gerin.

Kıyafeti kuruyana kadar bu şekilde bekletin.

Özellikle ıslak kazakları asarak kurutmak kazaklarda sarkma gibi bozulmalara neden olabilir. O nedenle kazağı kuru bir havlu üzerinde düz zeminde kurutmak daha iyi olacaktır.  Dondurarak çamaşır kurutma yöntemi


Paylaş.

About Author

Comments are closed.