Çileği Taze Tutmanın İlginç Tekniği

0

Çileği satın aldıktan sonra hemen tüketmeniz gerekir. Aksi halde birkaç gün içinde buzdolabında bile hızlıca bozulmaya başlar. Bu özelliğinden dolayı alışveriş sırasında çilek alındıysa hemen tüketilmesi gereken ilk metip-test-strawberry-freshness2yvedir. Peki çileğin tazeliğini korumanın bir yolu yok mudur?

Bu yazımızda evinize satın aldığınız çileklerin ömrünü uzatmak Gıda Bilimci Harold McGee’nin geliştirdiği ilginç bir tekniği sizlere anlatacağız. Teknik test edildi işte sonuçlar…

Harold McGee sıcak su banyosu veya termoterapinin bozulmayı yavaşlattığını, çileğin raf ömrünü uzattığını belirtiiyor. Yani başka bir deyişle tencere içinde ısıtılan su içine çilekleri koymak, çileklerin ömrünü uzatacaktır.

McGee’nin çalışmasına göre, sıcak su uygulaması çilek’in küf gelişimini engellediği kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmaya göre 50 derecelik suda çilekleri 30 saniye kadar tutun.

tip-test-strawberry-freshness3Yapılan test

Bu test için iki kutu çilek alındı, Bir kutu çileği altında kağıt havlu bulunan bir kaba yıkamadan yerleştirdik. Kutunun kapağı kısmen kapatıldı. Ve buzdolabında sebzelik kısmına yerleştirildi.

İkinci kutu çileğe ise Harold McGee’nin tekniği uygulandı. Bir tencerenin içine su konuldu ve sıcaklığı 52 dereceye gelinceye kadar kısık ateşte ısıtıldı. Ardından çilekler 30 saniye boyunca bu sıcak suyun içinde tutuldu. Ardından çilekler sıcak suyun içinde çıkarıldı. ve tek tek kurutularak kağıt havlu bulunan bir kutuya yerleştirildi. Diğer kutu çilek gibi, buzdolabının sebzelik bölümüne konuldu.

iki kutu çilek de 5 gün boyunca sebzelik bölümünde tutuldu.

Sonuçlar

Isı yöntemi uygulanmayan çileklerde toplu bozulma belirtilerinin çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Eğer siz de aldığınız çileğin buzdolabında bozulmadan daha uzun süre kalmasını istiyorsanız, mutlaka ısıtma işleminin uygulanması gerekiyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.