Çöp Kovalarının Kokusunu Yok Etmek İçin Bunları Deneyin

0

Çöp kovalarının mis gibi kokmasını kimse beklemiyor ama tüm evi kokutacak kadar da kötü kokmaya başladılarsa, o zaman önlem almakta fayda var. Bazen hiç tahmin etmeseniz de, tüm evinizdeki o baskın kokunun kaynağı çöp kovanız olabilir. Kötü kokan bir çöp kovası sadece kokusuyla rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda sinek, böcek hatta fareler için bile bir cazibe merkezi haline gelir. Aşağıdaki yöntemlerde çöp kovanızın kokusunu tamamen sıfırlayabilir ve hijyen sağlayabilirsiniz.

Karbonat

Mucizevi etkileriyle karbonat, tüm temizlik listelerinin başında olduğu gibi, bu listenin de bir numarası olmayı hak ediyor. Çöp kovanızın dibine biraz karbonat serperek kötü kokuları emmesini sağlayabilir hatta yeniden oluşmasını engelleyebilirsiniz. Hatta çöp kovanızı tamamen karbonatla ovarak içine işlemiş kokulardan da kurtulmanız mümkün. Sabahtan çöp kovasının içine döktüğünüz bir miktar karbonat, akşama kadar tüm kokunun yok olmasını sağlayacaktır. Çöp kovalarınızı yıkayıp kuruladıktan sonra da dibine yine karbonat dökebilir ve hafta boyunca nemi ve kokuyu emmesini sağlayabilirsiniz. Çöp kovası için koku giderici tarifi

Çamaşır Suyu

Bazen kokulara ve mikroplara karşı daha sert bir savaşçıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sefer tercihiniz tabii ki çamaşır suyu olmalı. Çamaşır suyunun kendi kokusu da çok keskindir fakat kokya neden bakterilerden kurtulmanızda oldukça etkilidir. Çamaşır suyunun yararı kadar zararının da olduğu biliniyor. Bu nedenle çamaşır suyunu mutlaka çok dikkatli bir şekilde ve sulandırarak kullanın. Çamaşır suyu kullanırken bulunduğunuz ortamı mutlaka havalandırın. Eğer havalandırma imkanınız yoksa havayı solumamaya çalışın, hatta mümkünse maske kullanın.

Kedi Kumu

Kokulara karşı çamaşır suyu gibi ağır kimyasal kullanımına karşıysanız, kedi kumunun da kokularla mücadelede etkili olduğunu söyleyelim. Kedi kumu, nem ve kokuların odalarınıza yayılmasını engelleyecektir. Tıpkı karbonat gibi, kedi kumunu da çöp kovanızın dibine serpebilir ve hafta boyunca çöp kovanızın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Her hafta bu kumu değiştirmeniz gerekeceğinden piyasadaki pahalı kedi kumları yerine, ucuz olanların da işinizi göreceğini söylemekte fayda var. Çöp kovası torbasını değiştirmek çok kolay

Kurutma Makinesi Kağıdı

Kurutma makinesi kağıtları ülkemizde yeni yeni yaygın olmaya başlasa da, kötü kokularla mücadelede en yakın yardımcımız olmaya aday. Sadece bir tane kurutma makinesi kağıdını çöp kovasının dibine serin ve kokular anında yok olsun. Hatta yeni olmasına bile gerek yok. Kurutma makinenizde kullanmış olduğunuz kağıtları da kullanabilir böylece ev ekonominize de katkıda bulunabilirsiniz.

Ancak eski bir kağıt kullandığınızda, eğer çöp kovanız ve çöp poşeti arasına yerleştirirseniz, bu kağıtlar nemden dolayı ıslanıp kuruduktan sonra çöp kovanızın tabanına yapışabilir ve ayırmak zor olur. Eğer çöp kovanız kötü durumdaysa, yeni bir kağıt kullanmanız daha iyi olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.