Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

0

Her derde deva çörek otunu, özellikle cilt ve saç için kullanmak istiyorsanız yağ olarak kullanmanız gerekir. Çörek otu yağı, bunların yanı sıra suya karıştırılarak içildiğinde sağlık için de pek çok faydası vardır.

Çörek otu yağını satın almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Satın alacaksanız da soğuk sıkım olduğundan emin olun. Yağ yapmak için kullanacağınız çörek otunun taze olmasına dikkat edin. Gri ve kahverengiye dönmüş olanlar eski, parlak siyahlar tazedir. Her derde deva çörek otunun faydaları

Çörek otu yağı yapmak için gerekli malzemeler

  • 2 çorba kaşığı öğütülmüş çörek otu
  • Saf zentinyağı
  • Cam bir şişe

Çörek otu yağını nasıl hazırlayacaksınız?

İç tamamen kuru şişeye yeni öğütülmüş çörek otundan 2 yemek kaşığı koyun. Sonra çörek otunun üzerine şişenin ağzına kadar zeytinyağı ekleyin. Üzüm çekirdeği yağı nedir, nasıl kullanılır?

Bu şekilde 1 hafta günde bir kaç kez çalkalayarak bekletin. Şişeyi kullanmadığınız zamanlarda da çalkalamaya devam edin. Kullanmak istediğinizde, bir gün önce çalkalamayı bırakın ki tortusu dibe çöksün.

Çörek otu yağını yapmak için diğer bir yöntem de;

200 gram zeytinyağı ile 30 gram öğütülmüş çörek otu tohumu karıştırılır ve 7 gün beklemeye bırakılır. 7 gün sonra iyice süzülür. Süzme işlemi dikkatle yapılmalıdır, 3-4 kere ve birkaç kat tülbentte yapılması daha iyidir. Bu şekilde hazırlanan çörek otu yağı salata ve yemeklere katılabilir veya vücudun ağrıyan kısımlara uygulanabilir. Cilt ve saç sorunları yaşayanlar cilt ve saçlarına sürebilirler.

Bu şekilde hazırlanan çörek otu yağını göz, kulak ve burun için kullanmayın. Çünkü süzme işlemi ne kadar iyi yapılırsa yapılsın yine de ufak parçacıklar kalmaktadır. Aç karnına zeytinyağı içmenin 9 faydası

Çörek otunu, taze alıp kendiniz öğütün. Öğütülmüş çörek otunu almayın. Çünkü öğütülmüş halde bekleyen çörek otu havayla temas ettiğinden etkisini yitirir. Öğütme işini küçük bir robot ya da havan yardımı ile yapabilirsiniz.

Çörek otu yağını ışık görmeyen bir yerde saklayın.

Çörek otunun zararları nelerdir?

Çörek otunu kesinlikle bilinçsiz bir şekilde kullanmayın ve bir hastalığınız için kullanıyorsanız bunu tedavi olduğunuz doktorunuza mutlaka söyleyin. Eğer sürekli çörek otu kullanıyorsanız belirli periyotlarda tahlil yaptırmayı ihmal etmeyin. Lavanta yağı nasıl yapılır?

Aşırı şekilde çörek otu tüketimi bağırsaklardaki faydalı bakterileri öldürdüğü için kabızlık veya ishale neden olabilir.

Eğer tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü ilaçlar kullanıyorsanız ve ek olarak çörek otu tüketmeye başlarsanız ilaçların etkisini arttırmış olursunuz. Bu şekilde kullanımdan kaçının.

Çörek otu kullanıldığı zamanlar başka hastalıklardan tedavi görüyorsanız bu durum tedaviyi olumsuz yönde etkilemez ama bazı durumlarda (ışın tedavisi) çörek otu tüketimine son verilmelidir.

Çörek otunun kan şekerini düşürme özelliği olduğundan dolayı, kan şekeri sorunu olanlar çörek otunu kullanmadan önce önlemlerini almalıdırlar. Erkekler için doğal saç büyütme yağı

Yüksek dozda çörek otu almamaya çalışın. Aksi durumda karaciğer ve böbreklerinize zarar verebilirsiniz. Ağızdan içerek alınması gereken çörek otu yağının kokusu hoş, parlak ve sarı renkli, akıcı ve sade olmasına dikkat edilmesi gerekir aksi durumda içilmezler. Bununla birlikte çörek otu tohumları alınırken büyük olmaları önemlidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.