Deri Yüzeyler İçin Temizleme Yöntemleri

0

Deri, kumaş yapıya göre daha fazla tercih edilen, şık görünüme sahip dokular olarak bilinir. Bu sebeple de ağırlıklı olarak mobilyada, koltuk, kıyafet, çanta ve ayakkabı gibi eşyalarda deri daha fazla tercih edilir. Ancak kullanıma bağlı olarak zaman içinde daha fazla deforme olur ve kullanım sırasında kişilere rahatsızlık hissi verir.

Ancak izlenecek adımlarla yüzeyleri temizleme sırasında kullanılan malzemelerin dikkat edilmesi ve temizleme alışkanlığına geniş bakarak yanlış yapılan adımların düzenlenmesi ile deri dokularınız hem eski haline gelebilir, hem de yıpranmalara karşı yapılacak yöntemlerle eski haline gelmesi sağlanır.

Özellikle temizleme sırasında yapılan hatalar deri koltukların ömrünü kısaltmada oldukça büyük etkendir. Islak bez ile alınan tozlar, derilerin kısa zaman içerisinde dokularında çatlamalara yol açar ve derinin kullanım ömrünü kısaltır.

Güneş gören noktalar, temizlik de renkli bezlerin kullanımı, mikro fiber özelliğinin bulunmaması hem derinin kullanım ömrünü azaltır hem de görsel olarak bozulmalara yol açarak, eski beğenisinin kaybedilmesine sebep verir. Bir diğer yöntem içerisinde temizlenecek yüzeye öncesinde belirlenen bir kova suya vücut losyonu eklenmesidir. Losyonların diğer temizleme malzemelerine göre iz ve leke bırakma gibi durumları söz konusu değildir.

Bu sebeple de deri yüzeylerin kullanımlarında herhangi sorun teşkil etmezler. Diğer taraftan özellikle ev hanımlarının temizlik adı altın da gerçekleştirdikleri ayakkabı, çanta ya da herhangi deri yüzeyde uygulayabilecekleri portakal ve muz gibi meyvelerin kabuklarının kullanımı da oldukça yaygın adımlar arasında yer alır. Deri yüzeyler de bu formüller de herhangi olumsuz etkiye sahip değillerdir.

Evde Yapılacak Formül;

Kullanılacak Malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı sirke
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 10 damla kadar uçucu etkisi bulunan herhangi yağ (portakal, lavanta gibi)

Evde Yapılacak Formül Yapılışı;

Oldukça basit olan bu formül ile deri yüzeylerinizde eski görünüme sahip olabilirsiniz. Deri eşyalarında herhangi pürüz bulunmayanlar da oluşmasını engelleyeceklerinden tedbir amaçlı temizlik esnasında özellikle kullanmalılar.

Belirtilen tüm malzemeler belirlenen oranlarda bir kap içerisine eklenir. Malzemelerin karışmasını sağlanır. Karışan malzemeler deri eşyaların üzerine fırça yardımı ile sürülür. Sürülen malzemeler kuru bez yardımı ile alınarak yüzeyin kurutulması sağlanır. Yapılacak işlem bu kadar basit.


Share.

About Author

Comments are closed.