Dikiş Dikmenin Püf Noktaları

0

Hazır giyime ödediğiniz paralar artık canınızı sıkıyorsa, yada tam olarak üzerinize denk gelen kalıbı bulamıyor, sürekli işlem yaptırmak durumunda kalıyorsanız, bunların hiçbirisi olmasa dahi hobi olarak bir arayış içerisindeyseniz evde dikiş dikebilirsiniz.

Evde Dikiş Dikmenin Bilinmeyen Faydaları

Dikiş denilince çok zor ve beceri gereken bir iş diye düşünebilirsiniz. Aslında doğru ölçü aldığınız, isabetli kumaş seçtiğiniz takdirde harika sonuçlar çıkartabilirsiniz. Tabi bunları yapmak için kalıbı da iyi çıkarmalısınız. Dikiş dikmeyi bir gereklilik olarak görmeyin yani, sadece sökülen yada deforme olmuş parçalarınızı tamir etmek de değil aynı zamanda kendi modanızı kendiniz yaratmada da dikiş dikmeye başlamalısınız. Hazır giyimlere ödenen onlarca parayı bir kenara bırakmalı, o imkanlarla kendinize harika kumaşlar almalısınız. Çünkü birbirinden güzel parçalar hazırlamak zor değildir. Sadece kıyafet dikmek olarak düşünmeyin aynı zamanda bir aktivite, kolay bir terapi yöntemi olarak da görebilirsiniz. Dikerken geçirdiğiniz zaman, sonucunu gördüğünüzde size bir şeyler yaratmanın tarifsiz hazzını tattıracaktır. Bu yüzden terapi yöntemi olarak da görebilirsiniz.

Dikiş Dikmek İçin Makinanızla Bütünleşin

Makinanızı iyi tanıdığınızda dikiş dikmek çok daha kolay oluyor. Makine çeşitleri farklı olsa da temel özellikleri aynıdır. Manuel olarak el yardımı ile iğneyi kumaştan çıkartmak için volan kullanınız. Volan makinanızın bir parçasıdır. Her makine da mevuttur. Bu işlemi makinanızı durdurduğunuzda, kumaşı çıkartmak için veya iplikte renk değişimi yapmak gibi durumlarda kullanabilirsiniz. Baskı ayağı kumaş ve iğne arasında bulunan metal parçadır. Bu kumaşınızı makinanıza sabitlemeye yardımcı olur. Dikişe başlamadan önce baskı ayağının aşağıda olmasına dikkat edin. İğne seçimleri kumaşa göre farklılık gösterir. İnce bir kumaşınız varsa, mesela ipek gibi en küçük boy iğnelerden tercih edilmelidir. Numara küçüldükçe iğnede küçülür. Her kumaşa göre iğnenizi seçmeli ve değiştirmelisiniz, aynı zamanda arada deforme olmasına karşı kontrol etmelisiniz. Bunlar ana parçalardır. Makinanızın özelliğine göre dikişler arasındaki mesafeyi otomatik olarak ayarlayabilirsiniz. Sonuç olarak makinanızı iyi tanırsanız dikişiniz muntazam ve kolay olur.

Dikiş Dikmenin en Önemli Kuralı Doğru Ölçü Almak

Dikiş dikmedeki en önemli detay, doğru ölçü almaktır. Zira yanlış alınan ölçü, kıyafetinizin ya üzerinizde bol ve emanet gibi durmasını sağlayacak yada içine girmekte zorlanacaksınızdır. O yüzden ilk önce bedeninizi bilmeli ve doğru ölçülerden emin olmalısınız. Ölçü alırken bedeninizi bölgelere ayırmalı ve her bölge için ayrı ölçü almalısınız. Bunun için de bütün dikim evlerinde ve terzilerinde olan, hatta annelerimizin de kullandığı mezurayı kullanmalısınız. Kullandığınız mezuranın standart ölçülere sahip olduğundan emin olunuz. Ölçü alımında sırası çok önemi olmamakla birlikte basenlerden başlayabilirsiniz. Basenlerinizi ölçerken, kalçanızı ortalamalı ve mezüre ile çevirmelisiniz. Karın bölgesinin ölçüsünü alırken de karnınızı içine çekmeden yada şişirmeden, göbek deliğinizden mezurayı çevrelemelisiniz. Göğüs ölçüsü almak içinde göğüslerinizi ortalamalı kasmadan olduğu gibi mezurayı döndürmelisiniz. Doğru ölçü almak potlaşmayı önleyecek, üzerinizde kalıp gibi durmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı dikişin en önemli detayıdır.

Dikişinizde Doğru Kumaşı Kullanmak

Çocukken oynadığınız, yada küçük küçük deneme olarak yaptığınız el bezleri, yastık kılıfları yada kırlentler, değişik olarak da kumaş çanta gibi küçük alıştırmalarda kullandığınız kumaş çok önemli değildir. Oysa ki kıyafetleriniz için dikiş dikerken seçeceğiniz seçim, kullanacak olduğunuz türe ve mevsime göre seçilmelidir. Yaz ayları için daha serin tutan ipekli, keten kumaşlar tercih edilmelidir. Kış ayları için daha kalın, yünlü yada kadife kumaşları tercih etmelisiniz. Tabi ki dikiş makinanız bu kumaşları kullanmak için uygun mu ona da dikkat etmeniz önemlidir. Başlangıçta daha kolay olan kumaşları tercih etmelisiniz. Bu tercih dikişe yeni başlayanlar için motive olacaktır. Zira daha kalın ve dikimi zor kumaşları tercih etmek sizi ilk etapta zorlayabilir ve dikişten uzaklaşmanızı sağlayabilir.

Dikiş çeşitleri

Evde dikiş dikmenin artık zor olmadığı söylendi, fakat basit de değil. Bazı önemli teknikleri öğrenmeden ve uygulamadan, dikiş dikmeye başlamak sizi hatalara sevk edebilir. Buda dikiş dikmeye olan hevesinizi kaçırabilir. Öncelikle kullanmış olduğunuz makineyi iyi tanımalısınız. Makineniz yoksa da hemen edinmekte fayda var. Makinenin kullanım kılavuzundan yada daha detaylı ve kolay olması için internetten de araştırma yapabilirsiniz. Makineniz neler yapabiliyor, hangi kumaşları dikebiliyor ve kaç atış yapabiliyor gibi temel özelliklerini öğrenmek makinenizi tanımanızı, ona uygun tercihler yapmanızı sağlar. Dikiş çeşitleri, tercih edeceğiniz kumaş türüne, seçeceğiniz modele göre değişir. Mesela kot kumaşlar kalın olduğu için, iğne ucu ve yöntemi farklıdır. Dikiş dikmeye yeni başlayanlar için tavsiye olarak kullanılmayan kumaşlardan işe başlamaları önerilir. Deneme yanılma ile en doğru dikişi yapacağınızı bilmelisiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.