Doğal Malzemelerle İstediğiniz Renkte Kumaş Boyama Yapın

0

Kıyafetlerinizin rengi solduysa ya da çamaşır suyu gibi nedenlerle rengi bozulduysa, onlara bir şans daha verin ve boyayın. Evde doğal malzemelerle boya hazırlayabilir ve kıyafetlerinizi istediğiniz renkte boyayabilirsiniz.

Evde doğal malzemelerle kumaş boyamak kolaydır ancak her tür kumaş boyanamaz. Kullanılabilecek en iyi kumaşlar, doğal malzemeden yapılanlardır. Pamuk, ipek, yün ve keten boyayı en iyi şekilde alır.

Sentetik karışım kumaşlar biraz boya tutarlar, ancak genellikle daha açık renkte olacaktır. Eğer riske atabileceğiniz bir kumaşsa, yine de denemeye değer.

Kumaş boyamak için kullanabileceğiniz doğal malzemeler

Turuncu: Havuç, soğan kabukları
Kahverengi: Karahindiba kökü, meşe kabuğu, ceviz kabuğu, çay, kahve, meşe palamudu
Pembe: Çilek, kiraz, kırmızı ve pembe güller, avokado kabukları ve çekirdeği
Mavi: Kırmızı lahana, mürver, kırmızı dut, yaban mersini, mor üzüm, kızılcık kabuğu
Kırmızı: -kahverengi: Nar, pancar, bambu, ebegümeci
Gri-siyah: Böğürtlen, ceviz kabukları
Kırmızı-mor: Kırmızı sumak meyveleri, fesleğen yaprağı, gün zambakları
Yeşil: Enginar, kuzukulağı kökleri, ıspanak, nane yaprakları, aslanağzı, leylak, çimen, ısırgan otu, muz, şeftali yaprağı
Sarı: Defne yaprağı, ayçiçeği yaprakları, karahindiba çiçekleri, kırmızı biber, zerdeçal, kereviz yaprağı, leylak dalları

Her zaman taze malzemeler kullanmaya özen gösterin. Kuru malzemeler istediğiniz rengi tam olarak veremeyebilir.

Kumaşınızı doğal boyalar için hazırlayın

Boyama sürecine başlamadan önce, kumaşınızı hazır hale getirmelisiniz. Önce kumaşı yıkayın, ama kurutmayın, ıslak olması gerekir.
Meyveler için tuz, diğer bitkisel malzemeler için sirke kullanmak gerekir.

Tuz: 8 bardak soğuk su için ½ bardak tuz
Sirke: 4 ölçü soğuk su için 1 ölçü beyaz sirke

Nemli kumaşınızı bir saat boyunca tuz ya da sirkeli suyun içinde bekletin. Bittiğinde soğuk su ile durulayın. Sonra, kumaşı boyama zamanı.

Kumaş için doğal boyama süreci

Boyama işlemine başlamadan önce, etrafı kirletmemek ve boyamamak için, kullanacağınız alana gazete kağıdı ya da plastik bir örtü yerleştirin.

Ellerinizin boyanmaması için eldiven giymeyi de ihmal etmeyin.

Kumaşı boyamak istediğiniz renge göre seçeceğiniz doğal malzemeyi, bir paslanmaz çelik ya da ısıya dayanıklı bir cam tencereye koyun.

Kullandığınız doğal malzemeye iki katı kadar su ekleyin ve güzel bir renk elde edene kadar yaklaşık bir saat kaynatın, sonra süzün.

Boyamak istediğiniz kumaşı, süzdüğünüz boyanın içine yerleştirin ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Arada bir karıştırarak bir saat kadar kaynatmayı sürdürün.

Kumaş bu bir saat içinde güzel bir renk alacaktır, ancak unutmayın kumaşın rengi kuruduktan sonra daha hafif olacaktır. Onun için kumaşın rengini kaynama devam ederken kontrol edin. Kumaşın koyu renkleri tam olarak tutması bir saatten daha uzun sürebilir. Kumaşı boyanın içinde daha uzun tutacaksanız, ateşi kapatın ve istediğiniz renk olana kadar kumaşı boyanın içinde bekletin. Sonra kurumaya bırakın.

Bu yöntemle sadece kıyafetlerinizi değil, havlu, çarşaf gibi diğer kumaşları da boyayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.