Döküm Tencerede Asla Yapmamanız Gereken 5 Şey

0

Döküm tencere ve tavanız varsa onların ne denli özenli bir bakıma ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz. Bu yazımızda döküm tencere ve tavaların içinde asla yapılmaması gerekenleri ele aldık. Tencere ve tavalarınızı bu şekilde kullanır ve korursanız çok uzun yıllar sizinle beraber olur.

1. Tencereyi az kullanmayın
Döküm tencere kullanılarak gelişir. Döküm tenecerede ne kadar çok yemek pişirirseniz her kullanışınızda pişirmek daha kolaylaşır. Her kullanımdan sonra tencerenin yüzeyinde koruyan ve yapışmaz bir yüzey haline gelen ince bir polimerize yağ tabakası oluşturur. Tavayı yılda yalnızca birkaç kez kullanırsanız, bu “yapışmaz” kaplama çok ince olacak ve yapışmaya veya hasara meyilli olacaktır. Döküm tencere veya tavanız paslanırsa

2. Lavabonun içine girmesine izin vermeyin
“Dökme demirinizde asitli yiyecekleri pişirmekten kaçının”, birçok aşçının duyduğu kötü bir söylentidir. Gerçekte, asitli yiyeceklerden daha sabunlu su döküm tencerelerinize zarar verir. Dökme demir gözeneklidir, yani suya uzun süre maruz kalması nemi emmesine ve nihayetinde paslanmasına neden olabilir.

Gerçekten sıkışmış yemek artıkları için tavayı içinde birkaç bardak suyla kaynatın ve ılık suyla kazıyın. Sonra durulayın, kurutun ve yağlayın.

3. Ovma Yapmayın
Döküm tencere içinde ovma süngerlerini kesinlikle kullanmayın. Eğer mutlaka ovulması gerekiyorsa bir miktar yağ ve tuz koyun ve bir bezle ovmayı yapın. Döküm tencere ve tavalar nasıl temizlenmeli?

4. Fırında saklamayın
Fırın, nispeten ağır ve kuru ocağa yakın olduğu için, düzenli olarak kullanırken ağır tavayı saklamak için oldukça ideal bir nokta gibi görünüyor. Fırında kazayla ön ısıtma yapıp, içindeki dökme demir tavaya koyarsanız, kürü yavaşça kaldırıyorsunuz. Bunun yerine, tavalarınızı kalan tencere ve tavalarla birlikte saklayın. Atmosferik nemden korumak için aralarına kağıt havlu koyun.

5. Tamamen boş olarak saklamayın
Döküm tencereleri yağladıktan sonra aralarında bir kağıt havlu koyup saklamak hem tencerelerin birbirlerine zarar vermesini önlüyor hem de nemi çekiyor. İçi sırlı tencere nasıl temizlenmeli?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.