Drenaj ve Borulardan Gelen Kokuyu Gidermenin Basit Yolu

0

Evinizde nedenini anlamadığınız bir koku varsa, kokunun kaynağı muhtemelen drenaj ve borulardır. Tıkalı olmadığı halde lavabo ya da küvetin giderlerinden koku gelebilir. Peki bu kokuyu nasıl önleyebilirsiniz?

Siz farkında olmasanız da, lavaboların ve küvetin giderlerinde ve borularında zamanla birikintiler oluşur.

Piyasada, boruların temizlenmesi, tıkanıklıkların giderilmesi ve boruların dezenfekte edilmesiyle ilgili birçok farklı kimyasal ürün bulabilirsiniz. Ama doğal yollardan da sorununuza çare üretebilirsiniz. Evde basit malzemelerle hazırlayabileceğiniz karışım, hem kokuyu giderecek hem de borulardaki bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır.

Gider ve boruları temizlemek için malzemeler
½ fincan karbonat
1 bardak beyaz sirke
4 bardak sıcak su

Nasıl yapacaksınız?
Suyu kaynatın ve içine sirke ile karbonatı ekleyerek 5 dakika daha kaynatmaya devam edin.

Sonra ısıyı kapatın ve karışımın soğumasını bekleyin.

Daha sonra, karışımı lavaboya ya da küvetin giderine dökün ve 1 saat süreyle bekletin.

Giderleri ve boruları açmak için diğer yöntemler;
– Yarım bardak tuzu lavabo ya da küvetin giderine dökün, üzerine de musluk suyunu açarak tuzun boruları temizlemesini sağlayın.

– Kullandığınız kahve telvelerini giderlere dökün ve suyu 10 dakika akıtın. Bu sadece boruları temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda borulardaki kötü kokuları da ortadan kaldıracaktır.

– Limon kabuğu, boruları temizlemenize ve dezenfekte etmenize yardımcı olabilir. Kabukları su ile kaynatın, karışımı boruya akıtın ve 1 saat bekletin.


Share.

About Author

Comments are closed.