Düdüklü Tencereye Koymamanız Gereken 10 Gıda

0

Düdüklü tencereler, özellikle pişirme süreleri uzun gıdaları hızlı bir şekilde pişirebildikleri için mutfakta çok kullanışlıdır. Ancak, bazı gıdalar var ki, düdüklü tencereye koymamanız gerekir.

Düdüklü tencere yemek pişirmek hızlı ve lezzetli olabilir. O nedenle neredeyse her tür tencere yemeğini hazırlamak için düdüklü tencere kullanıyorsanız, aşağıdaki gıdalara bir göz atın. Çünkü bu gıdaları düdüklü tencerede kullanmamalısınız. Düdüklü tencere kullanmanın püf noktaları

1. Yağsız etler
Et pişirmek için düdüklü tencere ideal olabilir, etleri tam olması gerektiği gibi yumuşacık pişirebilir. Ancak, tavuk göğsü veya fileto biftek gibi yağsız etleri düdüklü tencereye koyarsanız, ya tamamen parçalanırlar ya da lastik gibi sertleşebilirler.

2. Çiğ etler
Çiğ etleri düdüklü tencere koymadan önce, ocakta yüksek sıcaklıkta kızartın sonra düdüklü tencereye alın.

3. Çok fazla sıvı
Düdüklü tencereden fazla buhar çıkmadığı için, tencereye koyduğunuz su da çok fazla azalmaz. O nedenle normal tencere için kullandığınız su miktarını, düdüklü tencere için yarı yarıya azaltmanız gerekir.

4. Yaz sebzeleri
Kabak, kuşkonmaz ve bezelye gibi yaz sebzeleri düdüklü tencerede pişirmek için çok hassastırlar. Ancak, kök sebzeleri yumuşatmak için harikadır. Yavaş tencere kullanırken bilmeniz gereken 10 şey

5. Çok fazla baharat
Acı biber gibi baharatlar, düdüklü tenceredeki sıcak nedeniyle yemeğe daha fazla tat verirler. O nedenle ya kullanacağız baharat miktarını azaltın ya da pişirme süresinin sonunda baharatları ekleyin.

6. Kuru fasulye
Bazı kuru fasulye türleri, yüksek sıcaklıkta pişirilerek yok edilmesi gereken zehirli bir madde içerir. O nedenle bu tür fasulyeleri düdüklü tencerede pişirmeden önce, normal tencerede 10 dakika kaynatın, yıkayın, sonra düdüklü tencereye koyun.

7. Derili etler
Tavuk butu gibi derileriyle pişirilen etler, kuru ısıya ihtiyaç duyarlar. Düdüklü tencerede pişirilen tavuk etlerinin derileri iyi pişmez.

8. Taze otlar
Fesleğen, kişniş veya nane gibi otlar, uzun pişirmelerde kokularını kaybederler. Biberiye veya kekik gibi odunsu otlar, uzun pişirme süresine dayanabilir. Elektrikli düdüklü tencere nedir?

9. Deniz ürünleri
Balık ve kabuklu deniz ürünleri, kısa sürede pişirilmelidirler. O nedenle düdüklü tencerede pişirmeye uygun değillerdir.

10. Makarna ve pirinç
Makarna ve pirinç yüksek nişasta içerdikleri için, düdüklü tencerede pişirmek için uygun gıdalar değillerdir.


Share.

About Author

Comments are closed.