Duş Başlıklarındaki Kireç Lekeleri Nasıl Temizlenir?

0

Banyo esnasında oluşan buhardan dolayı duşakabin, duş başlığı, çeşme aparatları su damlacıklarıyla kaplanmaktadır. Eğer banyo düzenli olarak havalandırılmaz ve kurulanmazsa kireç oluşmasına zemin hazırlanır. Bir de ülkemizdeki suların kireçli olduğu düşünüldüğünde, duş başlıklarının küçücük deliklerinin kireçle dolması çok da zor olmamaktadır. Bu yolla oluşan kireç birikintileri ne kadar uzun süre temizlenmezse kireci temizlemek o kadar güç ve zahmetlidir. Estetik açıdan düşünüldüğünde kireçli duş başlığı eski ve lekeli, kirli görünür. Ayrıca duş başlığının delikleri tıkanır ve çalışmaz hale gelir. Kireci gidermek için tüm marketlerde kolayca bulunabilecek çok çeşitli kireç çözücüler vardır. Bu ürünler sayesinde kısa sürede iyi sonuçlar alınabilir. Ancak evdeki doğal malzemelerle de kireçten kurtulmak mümkündür.

Duş Başlıklarındaki Kireçten Kurtulmanın Basit Formülleri

  • Kirecin en büyük düşmanı her evde bulunan sirkedir. Bir litre suyun içine iki su bardağı sirke koyun ve bir süre kaynatın, ardından yerinden söktüğünüz duş başlığını bir kabın içine koyun, kabın ağzını kapatın ve yaklaşık bir gün bu su ve sirke karışımının içinde bekletin.
  • Ayrıca iki su bardağı sirke, bir su bardağı karbonat ve duş başlığını büyük bir torbanın içine koyun ve torbanın ağzını bağlayın. Bu şekilde iki, üç saat bekletildiğinde duş başlığındaki tüm kirecin çözüldüğü görülecektir.
  • Başka bir çözüm önerisi olarak; bir çay bardağı limon tuzunu bir litre suda kaynatın ve içine duş başlığını koyup üç, dört saat bekletin. Sonucu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.
  • Bu sayılan öneriler metal duş başlıkları için geçerlidir. Eğer duş başlığı plastik malzemeden yapılmış ise sirkeli, karbonatlı sıcak suda saatlerce bekletmek duş başlığına zarar verebilir. Bu nedenle plastik duş başlıklarında karışımın içinde bekletmek yerine, karışımın içine duş başlığını koyup bir, iki dakika bekletip dışarı çıkarma ve bu işlemi on, on beş kez tekrarlama çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Zira temizlik yapayım derken evdeki duş başlığını kullanılamaz hale getirmek çok da mantıklı olmayacaktır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.