Duşakabin Nasıl Temizlenir?

0

Titiz hanımlar ev temizliğinde en küçük detaylara dahi çok büyük önem veririler. Her şeyin tertemiz ve kusursuz görünmesini istediğiniz taktirde evin her köşesini aynı yöntemler ile mükemmel temizliğe ulaştıramayacağınızı da bilmeniz gerekir. Özel ilgi ve farklı yöntemler kullanmanız gereken birçok kısımdan birisi de duşakabinlerdir. Evin küçük bir bölümünün, küçük bir detayı gibi görünüyor olsa da duşakabinin temizliği banyonuzun kusursuz bir görünüme kavuşabilmesi adına oldukça önemli detaylardan birisidir.

Duşakabin Lekeleri Nasıl Oluşur?

Yıllardır duymaya alışkın olduğumuz üzere, Türkiye’de bazı bölgeler başta olmak üzere yurt genelindeki tüm çeşme sularının kireçli olduğu bilinmektedir. Suların kireçli olması, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi birçok aletin parçalarına zarar verdiği gibi duşakabin ve musluklarda kalan su lekelerinin de en baş sorumlusudur. Bir diğer etken ise duştayken kullandığımız sabun ve şampuan gibi malzemelerdir. Bu tarz kimyasalların sıçraması veya teması neticesinde özellikle de durulanmadıkları taktirde birçok kalıcı leke oluştuğu gözlenmiş bir gerçektir.

Duşakabin Lekeleri İle Baş etme Yolları Nelerdir?

Duşakabin lekeleri, özellikle uzun bir süre gerekli bakım yapılmadığı taktirde oldukça zorlu lekelere dönüşebilirler. Biriken kireç ve temizleyici kalıntıları yalnızca cam yüzeylerde değil plastik ve lastiklerde de hem lekelere hem de sararmalara neden olabilmektedir. Bu lekelerin bir kısmı doğru temizleme yöntemleri ile arındırılabilse dahi bu çok zorlu bir süreç gerektirir, bazı lekeler ve renk kayıpları ise ne yazık ki kalıcıdır. Bu nedenle, hem lekelerin oluşumunu baştan engellemek hem de sonradan daha büyük zahmetlere katlanmamak adına bu durum ile baş etmenin ilk adımı oluşumlarını engellemektir.

Duşakabin Lekelerinin Oluşumu Nasıl Engellenir?

Duşakabin lekelerinin oluşumunun engellenmesi için bazı küçük önlemler almak lekelerin temizliğinden çok daha kolaydır. Cam yüzeylerde su lekelerinin oluşumunu engellemek istiyorsanız, duşakabininizin kenarında bulunduracağınız küçük boy bir çek-pas veya bez işinizi görmenize yetecektir. Sıçrayan ve yüzeyde kalan su lekelerini çek-pas ile çekebilir veya bir bez ile kurulayarak orada leke oluşturmalarını engelleyebilirsiniz. Sadece iki dakikanızı alacak bu işlem sonrasında sizi uzun uğraşlardan kurutacaktır. Ayni şekilde köşe ve kanarlarda oluşacak birikimleri engellemek için duştan çıkmadan önce bu yüzeylere tazyikli duru su tutmanızda da fayda vardır.

Duşakabin Lekeleri İçin Kimyasal Temizleyici Önerileri

Piyasada bulunan birçok temizlik maddesi bu konuda yardımcınız olabilecek niteliktedir. Özellikle kireç çözücü özelliği olan ürünler ve cam yüzey temizleyiciler sayesinde lekelerin birçoğu biraz da sünger veya fırça darbesi desteği ile giderilebilmektedir. Plastik veya tekerlek bağlantı noktalarına ulaşarak temizliğini sağlamak istiyorsanız ise, bir dış fırçası veya benzer boyutta bir fırça ile işinizi halledebilirsiniz.

Duşakabin Lekeleri İçin Doğal Temizleyici Önerileri

Kimyasal temizleyiciler her ne kadar daha kısa sürede sonuç almanızı sağlasalar da, insan sağlığı açsısından olumsuz etkileri bulunduğu bir gerçektir. Üstelik sadece insan sağlığı açısından değil, uzun süreli kullanımda yüzeyler açısından da elverişli değillerdir. Bu nedenle, duşakabin temizliğinde doğal ürünlerin kullanımı da tavsiye edilmektedir. Özelilikle sirke bu konuda en az kimyasal ürünler kadar başarılı bir maddedir. Daha zorlu lekeler için ise sirke ile karıştıracağınız karbonat etkili bir temizlik maddesi üretmenizi sağlayacaktır. Bu karışım yüzeye uygulandıktan sonra bir süre beklemek ve ovalamak lekelerden kurtulmak için yeterlidir.

Duşakabin Lekeleri İçin Alternatif Çözümler

Araba camlarında kullanılan, yağmur suyunun tutulmasını engelleyici kimyasallar duşakabinler içinde alternatif bir çözüm olabilir. Bu ürünler sayesinde su lekelerinin oluşumundan büyük oranda kurtulmanız mümkündür.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.