Duvarların Nemden Küflenmesi Nasıl Engellenir?

0

Rutubet birçok evin problemlerinden birisidir. Evin görüntüsü ve estetiğini bozan önemli bir husustur. Ayrıca insan sağlığı için de oldukça sağlıksız bir havası vardır. Ciğerlerin zarar görmesine ve yıpranmasına neden olmaktadır.

Rutubet Oluşma Sebepleri

Rutubet genellikle nemli havaların olduğu bölgelerde duvarın havasız kalması ile oluşan çürüme ve mantar oluşumudur. Çürüme sebebiyle duvarlarda küf oluşmakta bu da zamanla siyahlaşmakta, kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Küfler duvarların boyasının dökülmesinin sebeplerinden birisidir. Ne kadar boyanırsa boyansın tekrar boya tutmamaktadır. Genellikle gerekli yalıtımın yapılmadığı binalarda rutubet görülür.

Rutubetin Oluştuğu Fark Edildiğinde Ne Yapılmalı?

Öncelikle eğer duvarda rutubet oluşumu fark ettiyseniz burayı hemen kazıyın. Kazıdıktan sonra bir zımpara yardımıyla temizleyin. Sonrasında çok etkili bir çamaşır suyu ile rutubetli bölgeyi silin. Silmek burada oluşmuş olan mantarların ölmesini sağlayacaktır. Çamaşır suyu ile sildikten sonra 15-20 dakika bekletin. Beklettikten sonra temiz nemli bir bez ile tekrar sikin. Kuruyunca istediğiniz uyumlu bir renkle boyayabilirsiniz.

Rutubet İle Baş Etme Yolları

Evinizi düzenli olarak havalandırmanız çok önemlidir. Bu sayede evin nem dengesini korursunuz. Soğuk havalarda odalarınızı nemlendirme şansınız yoksa nem dengeleyici cihazlardan edinerek odanızın nem dengesini koruyabilirsiniz. Özel olarak satılan nem dengeleyici boyalar bulunmaktadır. Boyacınızdan temin ederek duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Evinizde bulunan bitkiler varsa bunlarda rutubet oluşumunu tetikleyecektir. Bir süre bitkileri evinizde bulundurmazsanız nemin oluşmamasına fayda sağlayabilir. Çamaşır suyu kullanırken dikkat etmeniz gereken husus maske ve eldiven kullanmanızdır. Rutubeti temizlemek isterken sağlığınızdan olmayın. Odayı çamaşır suyu ile temizledikten sonra iyice havalandırmanız gerekmektedir. Akciğerlerinizin sağlığı için önemli bir noktadır.

Rutubetli Bodrumlarda Başvurulacak Çözümler

Genellikle bodrum katta bulunan evler rutubet sorunundan ziyadesiyle etkilenmektedir. Buralarda rutubeti önlemek için binanın genel olarak yalıtımlı olmadı gerekmektedir. Evinizi kendinizin yaptırma imkânı varsa yalıtım sorununu halledip bu sorunu çözebilirsiniz. Ancak böyle bir şansınız yoksa bodrum katın etrafı ziftle sıvanarak 2 katlı su yalıtım malzemesi ile yapıştırılmalıdır. Yapıştırıldıktan sonra binanın etrafı tuğla ile örülerek üzeri sıvanır. Yani tamamen binanın dış kısmının dışarısı ile bağlantısı kesilir. Daha sonra istediğiniz bir boya ile üzeri boyanır. Ancak burada ısı yalıtımı olan boyalar tercih etmenizde yarar vardır.

Rutubet Kokusunu Engellemenin Yolları

Rutubetin oluşturduğu kötü görüntü kadar kokusu da çirkindir. Görüntüsünü yok ettikten sonra kokusunu da evden gidermek için bazı uygulamalar vardır. Koku için mümkün olduğunca pencereleri açık tutmak gerekmektedir. Evde buhar oluşmaması için dikkatli olun. Mesela yemek yaparken oluşan buharın dışarı çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Elbise ve kıyafetlerinizde oluşan kokular için öncelikle parfümlü bir deterjan ile çamaşırlarınızı yıkamanız iyi bir tercih olacaktır. Sonra elbise dolabınızı nemli bir bezle silmelisiniz. Dolabınızın güzel kokmasını istiyorsanız kokulu bir sabun alarak yıkadığınız kıyafetlerin arasına koyabilirsiniz.

En Üst Katlarda Bulunan Evlerin Tavanlarında Rutubet Sorunu

Banyo tavanlarında ve en üst katlarda rutubet sorunu görülmektedir. Genellikle çatısı olmayan ve en ısı yalıtımı yeterli yapılmayan evler rutubet sorunu ile karşı karşıyadır. Eğer çatı yapma imkânınız varsa rutubet sorununu kesin olarak halledebilirsiniz. Çatının altında bir boşluk varsa arasına çatı şilteleri döşenebilir. Yalnızca banyoda bir sorun varsa birkaç seçenek bulunmaktadır. Birinci yöntem; çatınız yüksekse asma tavan yaptırmanızdır. Asma tavanı suya dayanıklı olanından tercih etmeye dikkat etmelisiniz. İkinci yöntemde tavanda bulunan boyayı ısı yalıtımına dayanıklı olanından tercih etmenizdir. Yinele kesin çözüm olmayabilir. Tavanı kesin olarak nefes alan bir alçı ile kaplayabilirsiniz. Ayrıca banyo havalandırıcı kullanmanız da iyi bir tercih olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.