Ekmekler Nasıl Bayatlamadan Saklanır?

0

Ekmeğin tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Hem yapımının basit olması hem de doyuruculuk oranının yüksek olması, özellikle ekonomik gelir düzeyi orta ya da düşük olanlar tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Özellikle Türkiye gibi tahıl ambarı olan ülkelerde ekmek tüketimi çok fazladır. Bayat Ekmekle Börek Yapımı

Hem karbonhidrat hem de protein açısından çok zengin olan ekmeğin beyaz, mısır, kepek, çavdar ve tam tahıllı gibi her kesimden insana hitap eden çeşitleri vardır. İşte böyle saymakla bitirilemeyen olumlu ve yararlı özellikleri olan ekmek, ülkemizde ne yazık ki en çok israf edilen besinlerdendir. İşte bu israfın önüne geçmek için sayısız Kamu Spotu ve bilgilendirici yayın, yazılı ve görsel medyada dolaşmaktadır. İlgili: Tencere içinde ekmek yapımı tarifi

Ekmeğin Bayatlamasını Önleme, Geciktirme Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle ihtiyaç olduğu kadar ekmek alınması, alınan ekmeğin mutlaka vakumlu poşetlerde saklanması ve ihtiyaç olduğunda sadece gerektiği kadar dilimlenmesi önemlidir.  Alınan ekmeğin aynı gün tüketilme ihtimali yoksa özel poşetlerde satılan uzun ömürlü ekmeklerden alınmalı, eğer ekmek sıcak alındıysa pamuklu bir beze sarılarak soğuması beklenmeli soğuduktan sonra yine vakumlu poşetlerde muhafaza etmek iyi olacaktır. Ayrıca bir, iki gün içinde tüketilmeyecek ekmekleri bir buzdolabı poşetime koyup ağzını kapatarak derin dondurucuya atmak ve ihtiyaç anında fırında ya da tost makinesinde ısıtarak tüketmek akıllıca bir seçenektir. Ancak tüm önlemlere rağmen ekmek bayatladıysa, bayat ekmeklerle elde edilebilecek enfes tatlar da mevcuttur. Unsuz Ekmek Yapmak İster misiniz?

Fazla Ekmeklerle Yapılacak Lezzetli Tarifler

  • Herkesin tadına bayıldığı efsane lezzet Çerkez Tavuğu, bayat ekmekle yapılır. Öncelikle yarım tavuk haşlanır ve bir kapta didiklenir. Bir adet bayat ekmek kabuğu çıkartılarak çukur bir kaba küçük parçalar halinde doldurulur, üzerine ocakta ısıtılmış yarım litre süt dökülür ve bayat ekmeklerin bu sütle yumuşaması sağlanır. Ardından didiklenmiş tavuk parçaları, bir tutam tuz eklenir ve blenderla hafifçe karıştırılır. Servis tabaklarına alındıktan sonra üzerine pul biber ve karabiberli eritilmiş tereyağı dökülür.
  • İlgili: Sadece 30 dakika içinde dondurmalı ekmek yapımı
  • Daha basit bir tarif ise hemen hemen herkesin bildiği yumurtalı ekmektir. Bayat ekmekler ince ince dilimlenir. Bir kaba yarım litre süt, bir çay bardağı sıvı yağ ve iki yumurta çırpılır. İsteğe göre baharat eklenir. Dilimlenmiş ekmekler sıvı karışımın içine tamamen batırılır ve önceden yağlanmış tepsiye dizilir. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında üstü kızarıncaya kadar pişirilir. Aşırı Sert Ekmek Nasıl Yumuşatılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.