Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

0

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden kimyasal temizleyiciler yerine, doğal yöntemlerle nasıl temizleyebilirsiniz?

Elektrikli cam ocağı, çiziklere neden olmayacak ürünlerle temizlemek gerekir. Aşağıdaki yöntemi kullanarak, cam ocaktaki yanık ve zorlu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Cam ocağınızı temizlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım 1
Önce ocağın tamamen soğumasını bekleyin, kendinizi yakma riski oluşabilir. Ayrıca, temizlik için kullanacağınız bez ocağa yapışabilir ve işlerinizi daha da zorlaştırabilir.

Adım 2
Ocak üzerinde fazla miktarda yemek kalıntısı varsa, ocağı çizmemeye özen göstererek, fazlalıkları kaldırın. Eğer çok katılaşmışlarsa, yumuşatmak için lekelerin üzerine sirke damlatın ve 20 dakika kadar bekleyin, sonra tekrar deneyin.

Adım 3
Küçük bir kabın içine 2 yemek kaşığı karbonat koyun ve yavaş yavaş su ekleyin. Fazla su koymayın ki kalın bir macun elde edebilin. Hazırladığınız macunu yanık lekelerine sürün ve yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletin.

Adım 4
Yanık lekelerini çıkarmak için bir sünger kullanın. Fazla zorlamadan ve bastırmadan leke ve karbonatı temizleyin. Kalan lekelerin üzerine tekrar macundan sürün ve üzerine birkaç damla limon suyu ekleyin.

Adım 5
Macunu önce nemli bir bezle, sonra kuru bir bezle iyice silin ve ocağı parlatın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.