Elma Sirkesinin 15 İnanılmaz Kullanım Alanı

0

Sirke, son yıllarda çok sık ismini duyduğunuz bir ürün. Sadece yemeklerinizde değil, temizlikten, cilt bakımına kadar hemen hemen her alanda size çok büyük faydalar sağlıyor. Elma sirkesinin bu denli yararlı olmasının sebebi içinde barındığı bakteri, maya, fosfor, magnezyum, potasyum ve kalsiyumdran kaynaklanıyor. Bu yazımızda size elma sirkesini kullanabileceğiniz ama çok fazla bilinmeyen alanları anlatacağız.

Banyo temizliği: Küvetinize bir fincan elma sirkesi dökün. 30 dakika bekledikten sonra yıkayın. Banyonuzda hafif bir elma kokusu olacaktır. Aynı su ile bataryalarınızı da parlatabilirsiniz.

Pireleri yok edin: Evcil hayvanlarınızda pire varsa özellikle köpeğinizde, durulama suyuna sirke ilave edin. Ancak köpeğin ağız ve gözlerine sirkeli suyun gelmemesine dikkat edin.

Yüz Toniği: İki parça su ile bir kısım elma sirkesini seyreltin ve tonik olarak kullanın. Elma sirkesi cildinizi doğal olarak yumuşatır ve temizler, aynı zamanda cildinizin pH dengesini düzenler.

Burun tıkanıklığı: Burnunuzda tıkanıklık mı hissediyorsunuz? Bir fincan çayın içine bir kaç damla elma sirkesi koyun. Burnunuz açılacaktır.

Parlak saçlar: Ilık dört bardak suyun içine bir çorba kaşığı sirke ekleyin. Saçlarınızı durularken bu karışımı dökün. Saçlarınıza ışıltı verecektir.

Güneş yanığı: Güneşten çok mu yandınız?  Cildinizi nemlendirmek için kullandığınız losyonun içine bir çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin. Cildinizdeki güneş yağını acısı ve kırmızılığı gidecektir. Elma sirkesi, cildiniz üzerindeki tahrişi yatıştırır.

Doğal bir deodorant: Ticari deodorantları kullanmak istemiyorsanız o zaman bir pamuğa elma sirkesi sürün ve koltuk altınızı silin. Gün boyunca koltuk altınız kuru kalacaktır.

Kedi kokusu: Kedinin çiş yapmamasını istediğiniz yerleri önce temizleyin ardından elma sirkesi sıkın.

Hava spreyi: Odanızda kötü bir koku mu var? Elma sirkesini odaya sıkın. Havayı nötralize eder ve taze bir koku bırakır.

Vücudunuzu canlandırın: Kendinizi uyuşuk mu hissediyorsunuz? Suya bir kaç damla elma sirkesi koyun ve için. Hem vücudunuzu canlandıracak hem de cildinizin pH dengesini düzenleyecektir.

Zararlı otları yok eder: Eğer yabani ot dolu bir bahçeniz varsa, sekiz parça suyu bir parça elma sirkesi ekleyin. İstemediğiniz otların üzerine püskürtün. Böylece bitkilere zarar vermeden yabanı otları öldürebilirsiniz.

Dişlerini beyazlatın: Dişlerdeki lekeleri çıkarmak elma sirkesini fırçaya dökün. Dişleri fırçaladıktan sonra ağzınızı yıkayın.

Ayakları rahatlatır: Uzun bir günün ardından ayaklarınız yorgunsa, suyun içine elma sirkesi koyun ve ayaklarınızı dinlendirin. Ayaklardaki şişliği azaltır ve cildin yumuşamasını sağlar.

Sindirime yardımcı olur: Soğuk bir bardak su ile bir çay kaşığı elma sirkesini karışrıp için. Mide ekşimesi, reflü ve mide asidinin yükselmesini önler.

Kepek yok eder: Kaşıntı ile oluşan kepeğin en iyi ilacı elma sirkesidir. Eşit parça su ile sirkeyi karıştırın ve saçlarınıza sıkın. Kafa derisine 30 dakika boyunca masaj yapın. Ardından durulayın ve kepeksiz saçların keyfini çıkarın. Kepek kaybolana kadar bu tedaviye devam edin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.