En İyi Doğal Çamaşır Deterjanı Formülleri

0

Piyasada kullanabileceğiniz çok fazla çamaşır deterjanı çeşidi bulabilirsiniz. Ancak hemen hemen hepsi de kimyasal maddeler içerir. Bunlar da zamanla cilt tahrişi gibi farklı sorunlara sebebiyet verebilirler. Evde kendi çamaşır deterjanınızı doğal malzemelerle yapmak isterseniz, bu yazıda 3 farklı çamaşır deterjanı formülü bulabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı temizlerken, sağlığınızı tehlikeye atmayacak çamaşır deterjanını evde kendiniz doğal malzemelerle yapabilirsiniz. Çamaşır deterjanını evde yapmak çok kolaydır. Sadece gerekli malzemeleri temin etmeniz yeterli olacaktır. Eğer çamaşır deterjanınızı kendiniz yapmaya karar verirseniz, aşağıdaki formülleri deneyebilirsiniz.

Formül 1

 • Malzemeler:
  – 2 bardak çamaşır sodası
  – 2 bardak boraks
  – 1 bardak rendelenmiş kastil sabunu
  – 2 ila 3 çay kaşığı karbonat
  – 1 tatlı kaşığı lavanta esansiyel yağ

Tek yapmanız gereken, tüm malzemeleri büyük bir kabın içinde birleştirmektir. Sonra iyice karışmalarını sağlayın ve hava geçirmez bir kabın içinde, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Her yıkamada, 1/8 bardak kullanmak yeterli olacaktır. Ekstra kirli çamaşırlar için 1/4 bardak kullanın.

Formül 2

 • Malzemeler:
  – 1/4 bardak çamaşır sodası
  – 1/4 bardak boraks
  – 1/4 bardak sıvı kastil sabunu
  – 2 çay kaşığı limon otu esansiyel yağı
  – 3 litre ılık su

Derin bir kabın içine önce ılık suyu koyun ve sonra diğer malzemeleri ekleyin. Ilık suyun içinde tüm malzemelerin erimesini sağlamak için iyice karıştırın. Temiz birkaç cam kaplara aktarın.

Kullanmadan önce ev yapımı deterjanı iyice çalkalayın. Her çamaşır yıkamada 1/4 bardak kullanın. Kirli çamaşırlar için 1/2 bardak yeterli olacaktır.

Formül 3

 • Malzemeler:
  – 2 bardak çamaşır sodası
  – 1 bardak rendelenmiş kastil sabunu
  – 1 tatlı kaşığı limon esansiyel yağı

Büyük bir karıştırma kabında, tüm malzemeleri birleştirin ve iyice karışmalarını sağlayın. Hava geçirmez bir kaba aktarın. Serin ve kuru bir yerde saklayın.

Her çamaşır yıkamada sadece 1/8 bardak kullanın. Kirli çamaşırlar için 1/2 bardak kullanın.


Share.

About Author

Comments are closed.