Enginar Nasıl Soyulur?

0

İlkbaharla birlikte enginar da, manavların tezgahlarını süslemeye başladı. Enginarın faydaları saymakla bitmiyor. Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olarak adlandırılan enginarın kanı temizlediği, yorgunluğu giderdiği, vücuttaki zehirli maddeleri attığı söyleniyor. Bu liste daha da artıyor. Peki bu kadar yararlı enginarı, vitaminlerini kaybetmeden nasıl ayıklamalı ve kullanmalıyız?

Uzmanların tavsiyesi enginarın çicek olarak satın alınmasıdır. Çicek olarak aldığınız enginarın baş ile sap kısmını ayırın. Sapı koparılan enginarın tabanını sebze bıçağı ile kesin. Enginarın düzgün durmasını sağlayın. Kestiğiniz kısımları kararmaması için limonla ovun.

Enginarın dış yapraklarını sebze makası ile kesin. Yaprakları ile birlikte kullanılacak enginarın, tepesinden yaklaşık 2 cm. kesin. Kesilen kısımlarını limonla ovunuz.

Göbeği çıkarılacak enginar hazırlanırken; önce dıştaki kalın yaprakları çekip kıvırarak koparın. Bu işlemi içteki renkli yumuşak açık yeşil yapraklara ulaşıncaya kadar sürdürün. Sebze bıçağı ile baş tarafından toplam uzunluğunun 2/3’ ünü ve sapını kesin.

Enginarı dip bölümü üste bakacak şekilde ele alınıp ağır ağır döndürürken sebze bıçağı ile elma soyar gibi soyulur. Soyulan kısımlara kararmaması için limon sürülür. Enginarın dibi alta bakacak şekilde çevirip sebze bıçağı ile üst bölümde kalmış yuvarlak yeşil yapraklar da soyulur.

Yine kesilen yerlere limon sürülür. Bir tatlı kaşığı ile enginar göbeğinin ortasındaki tüyler alınıp atılır. Hazırlanan enginar kararmaması için limonlu suya koyunuz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.