Ev Yapımı Doğal 4 Ayrı Kumaş Kolası Tarifi

0

Kumaşı sertleştirmek için kullanılan kumaş kolasını evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Kimyasal içeren hazır kolalar kullanmak yerine, ev yapımı kumaş kolası hem doğal hem de istediğiniz sonucu verir.

Ev yapımı doğal kumaş kolası, mısır nişastası, pirinç unu, patates veya diğer yaygın ev malzemeleri kullanılarak yapılabilir. Aşağıda denenmiş, etkili 4 farklı kumaş kolası tarifini bulabilirsiniz.

Mısır nişastası ile kumaş kolası

a)- Kaynatmadan
1 yemek kaşığı mısır nişastası
2 bardak su
1 veya 2 damla lavanta esansiyel yağı

Mısır nişastasını bir kaba koyun ve su ekleyerek iyice karıştırın. Kumaş kolasının daha sert olmasını istiyorsanız, mısır nişastası miktarını artırabilirsiniz. Sonra esansiyel yağı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra bir sprey şişesine aktarın.

Her kullanımdan önce karışımı iyice çalkalayın. Çözeltiyi kumaşın üzerine püskürtün. Unutmayın, kumaş nemli olmalı, ıslak olmamalıdır. Tamamen kurumasını bekleyin.

b)- Kaynatma ile
1 su bardağı suyu tencereye koyun ve 1/2 yemek kaşığı mısır nişastası ekleyin. İyice karıştırın ve kaynayıncaya kadar yüksek ateşte pişirin. Sonra oda sıcaklığında soğumasını bekleyin ve bir sprey şişesine aktarın.

Patates ile kumaş kolası
3-4 patatesi soyun ve dilimleyin. Sonra patatesleri 2 su bardağı suda kaynatın. Kaynama başladıktan sonra ısıyı kapatın ve patateslerin nişastayı suya bırakması için birkaç dakika bekletin. Sıvıyı bir kaseye süzün ve 10 dakika dinlendirin. Bu, nişasta parçacıklarının kasenin dibine çökmesini sağlayacaktır. Patates suyunu bir sprey şişesine boşaltın ama kalan çözeltiyi atın.

Hazırladığınız patates kolasını, sertleştirmek istediğiniz kumaşa püskürtün ve ütüleyin.

Pirinç suyu ile kumaş kolası
Bir kaseye ½ su bardağı su koyun ve 5 çay kaşığı pirinç unu ekleyin. Topaksız bir çözelti elde edinceye kadar kuvvetlice çırpın. Sonra tencereye 1 su bardağı su koyun ve çırptığınız pirinç ununu ekleyerek kaynatın. Yarı saydam bir sıvı elde edinceye kadar, yüksek sıcaklıkta sürekli olarak çırpın. Sıvının tamamen soğumasını bekleyin, daha sonra bir kavanoza aktarın.

Pirinç kolasını kullanmak istediğinizde ılık suya bir miktar pirinç kolası ekleyin ve kolalamak istediğiniz kumaşı içine koyun. Pirinç kolasını ne kadar ekleyeceğiniz, istediğiniz sertliğe bağlıdır. Sonra kumaşı sıkın ve tamamen kuruması için asın.

Votka ile kumaş kolası
Votka ile hazırlayacağınız kumaş kolası, özellikle kalıntı bırakmadığı için koyu renkli kumaşlar için idealdir.

Bir sprey şişesine ½ su bardağı su koyun ve 1 yemek kaşığı votka ekleyin. Çalkalayarak karıştırın ve kumaşın her yerine püskürtün, sonra ütüleyin.

İpuçları
Ev yapımı kumaş kolası yaparken esansiyel yağlar eklemek istiyorsanız, 1 veya 2 damladan fazla kullanmayın.

Beyaz keten kumaşları kolalamak için pirinç unu yerine beyaz un da kullanılabilir.

Ev yapımı kumaş kolasını giysilerinizde kullanmadan önce, her zaman bir yedek kumaş üzerinde test yapın. Bu sayede istenilen sonuçları elde etmek için miktarları değiştirebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.