Ev Yapımı Limonlu Bulaşık Deterjanı

0

Bulaşık makinasından çıkardığınız bardak ve tabaklarınızın mis gibi limon kokmasını ister misiniz? Yanıtınız evet ise o zaman bu yazıyı okuyun. Bu yazıda sizlere limonlu bulaşık deterjanı tarifini vereceğiz. Bardak ve tabaklarınız limon gibi kokulu olurken, yapacağınız deterjan tamamen çevre dostudur. Deterjanda kullanacağınız malzemeler basit gibi görünebilir.

Gerekli malzemeler

1 su bardağı çamaşır sodası

1 su bardağı kabartma tozu

1/4 su bardağı sitrik asit

1 su bardağı Epsom tuzları

1/4 su bardağı su

5-10 limon uçucu yağ damlaları (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Büyük bir karıştırma kabına yıkama soda, kabartma tozu, Epsom tuzları ve sitrik asiti karıştırın. Sitrik asiti, temizlik malzemeleri satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

Karışım, kabın içinde kum gibi bir kıvam alacaktır. Bu karışıma yavaş yavaş su ekleyin. Suyu yavaş ekleyin diyoruz çünkü hızlı bir şekilde eklerseniz kabarma meydana gelebilir. Bu karışımın içine limon kokusunu arttırmak için antibakteriyel uçucu limon yağından 10 damla ekleyin.

Hazırladığınız karışımı buz küplerinin içine doldurun.  Küplerin içinin boş kalmaması için elinizle bastırın. Sonra bir gece kuruması için bekleyin

Hazırladığınız küplerden bir tanesini bulaşık yıkarken makinanın deterjan gözüne koyun. Eğer hazırladığınız küpler deterjan gözüne sığmıyorsa o zaman küpü bulaşık makinasının üst rafına koyabilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.