Evde Muhteşem Bir Meyve Vazosu Yapmak İster misiniz?

0

Misafirleriniz için harika masalar hazırlamayı seviyorsanız, masanızı daha da muhteşemleştirecek meyve vazosu yapmaya ne dersiniz? Meyve vazosu, dekoratif güzelliğinin yanı sıra hazırlaması da çok kolaydır!

Göz alıcı masa düzeninize, zarif, yenilebilir bir de taze meyvelerden hazırlayabileceğiniz meyve vazosu eklemek ister misiniz?

Meyveler dışında, eritilmiş çikolata, bambu şişler, küçük kalıplar, vazo ve çiçek köpüğüne ihtiyacınız olacak.

Çilekten “gül” yapın
Ev yapımı yenilebilir meyve vazonuz için en kolay çiçeklerden biri çilektir. Bu basit ama çarpıcı çiçekleri yapmak için, çileğin kök ucuna bambu bir şiş saplayın.

Hazırladığınız bambulu çiçekleri eritilmiş çikolataya daldırın. Çikolatanın donması için bir süre çilekleri buzdolabına koyun.

Kavun ve ananastan papatyalar yapma
Meyvelere çiçek şekilleri vermek için küçük farklı boyutlardaki kek kalıplarını kullanabilirsiniz. Kalıpları meyvelerin üzerine bastırın ve elde ettiğiniz meyve çiçeklerini bir kenara koyun. Farklı boyutlarda çiçekler yapmanız dekoratif olarak daha güzel görünecektir.

Çiçeklerin montajı
Çiçeklerini farklı renklerde birleştirmek isterseniz, kürdanla farklı boyutlardaki ve renkteki meyve çiçeklerini birleştirin. Hazırladığını meyve çiçeklerinin her birine de bambu şişlerden geçirerek çiçek sapı yapın.

Çiçeklerinizi daha da güzelleştirin
Meyve çiçekleri tek başlarına da harika görüneceklerdir ama daha da zenginleştirme isterseniz, bambu çiçek saplarına üzüm dizin.

Vazonuzu hazırlayın
Tüm meyve çiçekleriniz hazır olduğunda, aranjman için vazonuzu hazırlamanız gerekir. Hazırlık için yapmanız gereken tek şey, vazo (veya sürahi ya da her ne seçerseniz) içine sığacak şekilde bir çiçek köpüğü kesmektir. Bu köpük tüm çiçeklerinizin dik ve iyi görünmesine yardımcı olur.

Vazoyu düzenleyin
Hazırladığınız her bir çiçek dalını boyutlarına göre köpüklere geçirerek vazoya yerleştirin. Taze yeşil meyve dallarını da vazonuza yerleştirirseniz, meyve vazonuz daha da renklenir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.