Evde Takılarınızı Temizleyebilirsiniz

0

Takılarınızın ilk günkü gibi ışıl ışıl olmasını ister misiniz? Bunun için para ödeyerek takılarınızı temizlemeye vermenize gerek yok. Pırlantalarınızı, altınlarınızı veya gümüşlerinizi nasıl parlatmanız gerektiği konusunda bilgileri aktaracağız.

 

 

Alka-Seltzer

 

Bir tablet Alka Seltzer attığınız bir bardak suyunu içine donuk görünümlü takılarınızı atabilirsiniz. Birkaç dakika sonra takılarınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

 

Alüminyum Folyo

 

Takılarınızı temizlemek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise alüminyum folyodur. Folyoyu kase haline getirin. İçine takılarınızı koyun, biraz su ve sıvı deterjan ekleyin. Folyoyu birkaç dakika ısıtın. Ardından iyice durulayıp, kurutun. Bu işlemi gümüşleriniz için de yapabilirsiniz.

 

Amonyak

 

1 bardak ılık suya yarım fincan amonyak ilave edin. Bu çözeltinin içinde 10 dakika boyunca altın ve gümüş takılarınızı tutun. Ardından yumuşak bir bezle takılarınızı silin ve kurutun.

NOT; Bu uygulamayı kesinlikle inci bulunan takılarınıza uygulamayın. Çünkü amonyak incinin parlaklığını alacaktır.

 

Karbonat

 

Gümüşleriniz kararmaya başladıysa, 4/1 fincan kadar karbonat, 2 çorba kaşığı su ile koyu bir macun yapın. Nemli bir sünger ile bu macunu gümüşlerinizin üzerine sürün. Ardından yıkayın ve iyice kurutun. Takılarınız için şöyle bir temizleme uygulayabilirsiniz. Takılarınızın üzerine korbanot dökün. Üzerine sirke ilave edin. Ardından yıkayayarak durulayın ve kurutun.

NOT; Bu yöntemi üzerinde taşlar bulunan takılarınıza uygulamayın. çünkü, karbonat tutkal gibi uzun süre taşların arasında kalabilir.

 

Bira

 

Bira ile yapacağınız temizlem işlemini yarı değerli taşları parlatmak için kullanabilirsiniz. Bu takılarınızın üzerine bira dökün. Yavaşça ovalayabilirsiniz. Ardından kuruması için temiz bez veya havlu ile kurulayın.

 

Soda

 

Soda çok iyi bir parlatıcıdır. Soda içinde pırlanta, yakut, safir, zümrütlerinizi bekletin. Bunun için bir bardak içine koyacağınız sodanın içinde takılarınızı bir gece bekletebilirsiniz.

 

Protez Tabletleri

 

Pırlanta takılarınız eski ışıltısını mı kaybetti? Bir bardak içine takma dişleri temizlemek için kullanılan tabletlerden bir tane atın. Bu çözeltinin içinde takılarınızı  birkaç dakika bekletin. Ardından durulayın, takılarınız pırıl pırıl olacaktır.

 

Ketçap

 

Ketçap’ı eski parlaklığını yitirmiş olan gümüşlerinizi parlatmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca pürüzsüz yüzeye sahip olan yüzük,küpe ve bileziği bir kase içine koyun ve üzerine ketçap dökün. Eğer pürüzlü bir yüzeye sahipse o zaman eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz. Özellikle gümüşlerinizi ketçap içinde birkaç dakikadan fazla bekletmeyin. Ardından takılarınızı durulayın ve kurutun.

 

Diş macunu

 

Eski bir diş fırçasına bir miktar diş macunu koyun ve pırlantalarınızı hafifce fırçalayın. Ardından durulayın ve iyice kurutun. Pırlantalarınız eski ışıltısına kavuşmuş olacaktır.

 

Sirke

 

Yarım su bardağı beyaz sirke, 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Karışımı gümüş takılarınızın üzerine sürün. Bir kaç dakika sonra durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın.

 

Votka

 

Vokta ile kristal taşların parlaması için mükemmel bir araçtır. Bu yöntemi uygulamak için önce kristal camlarınızı temizleyin. Ardından votkanın içine batırın. Ardından durulayın ve kurutun. Kristal olmayan taşlara bu uygulamayı yapmayın. Çünkü alkol taşlar için zararlı olabilir. Vokta yöntemini kristal, pırlanta, zümrüt taşları temizleyebilirsiniz.

 

Pencere Temizleyici

 

Tüm taşlar için kullanabileceğiniz ortak temizleyici cam temizleme sıvılarıdır. Takılarınızı temizlemek için eski bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Ancak bu temizleyiciyi, opal, turkuaz veya mercan gibi organik taşlar üzerinde kullanmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.