Evde Temizlemeyi Unuttuğumuz 7 Nokta

0

Zemin, tezgah, tuvalet, lavabo ve koltuklar sürekli temizlenir, çamaşırlar yıkanır, rafların tozu alınır ama evde bazı noktalar var ki, genelde temizlemek pek akıllara gelmez.

Evde temizlik yaparken her yeri temizlediğimizi düşünürüz. Oysa ki, bazı noktaları temizlemek aklımıza bile gelmez. İşte temizlenmesi gereken ama unutulan o yerler… Tozsuz bir ev için 7 basit sır

1. Duvarlar ve süpürgelikler
Yerleri süpürürken ya da toz alırken, duvarlar ve süpürgelikleri temizlemek genelde unutulur. Hafif nemli bir toz bezi ile duvarların tozunu silerek başlayın ve süpürgelikleri temizleyerek bitirin.

2. Mobilyaların altı
Koltuk ya da yatak altlarını düzenli olarak temizlesek de diğer ağır mobilyaların altları genellikle temizlenmez. Bu tür mobilyaları çekmek zor olduğu için altlarını da temizlemek akılla gelmez. Ama tüm mobilyaların altlarında da toz ve kir birikir. Çok sık olmasa da ara sıra bu mobilyaları da çekmek ve altlarını temizlemek gerekir.

3. Bitkiler
Evde çiçek yetiştirmeyi seviyorsanız, yapraklarının düzenli olarak tozunu almak gerekir. Çiçekler evde en fazla toz toplarlar. Eğer çiçeklerinizin yaprakları silecek kadar büyük değilse, banyoda yıkayabilirsiniz. Silinebilecek büyük yapraklı çiçeklerin tozunu mikrofiber nemli bir bezle alabilirsiniz. Profesyonellerden en iyi temizlik tüyoları

4. Dolaplar ve kapılar
Gözümüzle görmediğimiz yerleri de genelde temizlemeyi unuturuz. Dolaplar ve kapıların üstleri gibi. Bir sandalye kullanarak ıslak bir bezle düzenli olarak dolap ve kapı üstlerini temizlemek gerekir. Ayrıca, duvardaki çerçeve ve lambaların üstlerini de yine bir sandalye kullanarak temizleyin.

5. Dolapların içi
Gardırobunuzu sürekli düzenlerken ve temiz çamaşırlarınızı yerleştirirken, dolap içlerini temizlemeyi düşünmeyiz. Oysa ki, dolap içleri kapıları kapalı olsa da toz biriktirirler. En azından ayda bir tüm dolabı boşaltın ve rafları silerek temizleyin.

6. Fanlar
Genelde mutfak ve banyo camlarına yerleştirilen fanları hiç temizliyor musunuz? Hava akışı sağladıkları için en fazla toz toplayan yerlerdendir fanlar. Özellikle mutfaktaki fanlarda, pişirilen yemekler nedeniyle yağ lekesini de barındırırlar. Giysilerinizin temizliği ile ilgili pratik tüyolar

7. Elektrikli süpürge
Elektrik süpürgesi evinizi temizlemek için en büyük yardımcınızdır ama onun da temizliğe ihtiyacı olduğunu unutmayın. Sadece toz torbasını değiştirmek ve temizlemek yeterli değildir. Çıkarılabilir parçalarını filtre dahil çıkarın ve sabunlu su ile yıkayın. İyice kurduktan sonra çıkardığınız parçaları yerlerine yerleştirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.