Evdeki Dostlarımızın Yaptığı Leke Ve Kokulardan Nasıl Kurtulabiliriz?

0

Evinizde hayvan besliyorsanız, onların eşyalarınıza verdikleri zararın yanısıra yaptıkları lekeler ve evde bıraktıkları kokuları bilirsiniz. Özellikle halı veya koltuklara idrarlarını yaptıkları zaman bunlarla nasıl başa çıkacağınızı bilemezsiniz. Bu yazımızda size evinizdeki hayvanların yaptıkları lekeler ve kokulardan evdeki malzemeleri kullanarak nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağız.

Sirke+Su +Karbonat

1. Çözüm

Bu karışım ile kedi ve köpeklerinizin evinizin herhangi bir yerine yaptıkları idrarı temizleye ve kokularını yok etmeye yardımcı olacaktır.

Bu sprey için gerekli olan malzemeler

2 su bardağı beyaz sirke

2 su bardağı ılık su

4 çorba kaşığı Karbonat

Sprey şişesi

Öncelikle kedi veya köpeğinizin lekelediği halı veya kumaşın üzerindeki alanı kurulayın. Halı veya kumaşın içine nüfus eden ıslaklığı almak için üzerine ağır bir nesne koymayın. Bunun yerine ıslanan yere bez koyun. 2 bardak ılık suyun içine 2 bardak sirke ilave edin. Karışımınız kabartılı olacaktır. Bu karışımı bir spery şişesinin içine koyun ve halının veya kumaşın lekeli bölümüne püskürtün. 5 dakika kaldıktan sonra bir bezle silin. Alternatif olarak, sprey şişeniz yok ise o zaman doğrudan lekenin üzerine dökebilirsiniz.

2. Çözüm

1. çözümün benzeri uygulamayı yapın. Karbonatını sıvının içine eklemek yerine, lekeli olan bölüme kuru olarak serpin. Ardından su ve sirkeden oluşan karışımı karbonatın üzerine sıkın. 5 dakika bekleyin. Ardından lekeli alanı bezle hafifçe ovalayın.

Hidrojen Peroksit+Karbonat

Hidrojen Peroksit(oksijenli su) tuvalet lekelerini çıkarmak için kullanılan bir maddedir. Karbonat ise lekeleri temizlemek için harika bir alternatiftir.

Gerekli malzemeler:

Kağıt havlul veya bir bez

Bir fincan karbonat

1/2 su bardağı % 3 hidrojen peroksit

1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı

Bir kase

Çözüm:

Leke olan bölgenin aşırı sıvısını almak için üzerine kağıt havlu veya bir bez koyun.  ½ fincan % 3 hidrojen peroksit ile sıvı deterjan karışımı ile lekeyi silin. Ardınan üzerine çömertçe karbonat dökün. Yumuşak bir fırça veya bir bezle kelelerin üzerini ovun. 10-15 dakika bekleyin. Lekelerin çıktığını göreceksiniz. Lekenin bulunduğu bölgeyi elektrik süpürgesi ile iyice süpürün.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.