Eve Kolay Çivi Nasıl Çakılır?

0

Evlerde duvara birçok şey asma ihtiyacı duyulur. Saat, askılık, raf, aksesuarları evin duvarlarına asabilmek için çivi çakmak gerekmektedir. Çivi çakma işlemini duvara zarar vermeden yapmalısınız. Duvarda öncelikle çivinin çakılacağı yeri iyi belirlemelisiniz. Duvara zarar vermeden çivi çakmanın birçok yolu vardır.

Duvar Alçısına Zarar Vermeden Nasıl Çivi Çakılır?

Çivi çakarken asacağınız ürüne göre uygun bir çivi belirlemelisiniz. Bu noktada çivi boyutlarının önemi büyüktür. Farklı boylarda çiviler olduğu gibi birçok çeşit çivi modelleri de vardır. Tahta, beton gibi çiviler yüzeye uygun olanlarını seçmeniz gerekir. Eğer çok kalın bir duvarınız varsa ve uygun çiviniz yoksa çekiçle duvara çiviyi çakamazsınız. Böyle durumlarda matkap, dübel kullanmanız gerekmektedir. Uygun çiviyi çekiçle çakma işleminde acemiyseniz duvar boyasına, alçı ve sıvasına zarar verirsiniz. Çakma işlemi esnasında oluşacak çatlaklar görüntüyü bozacağı için dikkat edilmesi gerekir.

Duvara Kolay Çivi Çakma Yolları Nelerdir?

Kolay çivi çakma yollarından ilki, duvara izole bant yapıştırmaktır. Çiviyi çakacağınız yere çapraz şekilde bant yapıştırın. Çivinizi böyle duvara çaktığınızda alçıya zarar vermemiş olacaksınız. Özellikle büyük çivileri duvara çakmak kolay bir işlem değildir. Bu işlemi kolaylaştırmak için çivinin duvara kolay girmesi için çivinin ucunu sabunlayın, ondan sonra çakma işlemine geçtiğinizde çivinin rahatlıkla duvara girdiğini göreceksiniz. Katı sabun kullanmak istemiyorsanız aynı şekilde çiviyi bir miktar yağa batırmakta aynı işlevi görür, çiviyi kaygınlaştırarak duvara kolay çakılmasını sağlar. Fakat bir miktar yağın akarak duvarda leke yapma ihtimaline karşı çakma işleminden sonra alan silinmelidir. Kendi yaralanmalarınızı önlemek için, çivi çakarken bulaşık eldivenine benzer, çiviyi kaydırmayacak bir eldiven giymelisiniz. Çiviyi elinize vurmaktan korumak için çiviyi çakarken bir tahta mandal yardımıyla tutabilirsiniz. Çivinin ağırlık merkezi tam ortasıdır. Herhangi kayma ve kazalara karşı ucundan veya başından tutmamalı, tam ortasından tutmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca duvara çivi çakarken çivi eğik tutmak tehlikelidir, çivi düzgün bir şekilde duvara çakılmayacağından çirkin bir görüntü oluşturabilir ve askılar düz duramayabilir. Bunun için mutlaka dik tutulmasına özen göstermelisiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.