Evinizi Kirleten 9 Temizlik Hatası

0

Temizlemenin doğru ya da yanlış bir yolu olmamasına rağmen, evinizi kirletebilecek bazı davranışlar vardır! Bu 9 temizleme hatasından herhangi birini yapıyor musunuz?

1. Bulaşık makinesini aşırı yükleme
Bulaşık makinenizi yalnızca dolu olduğunda çalıştırarak hem su hem de enerjinin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak, çok fazla dolu olması içindekilerin tam temizlenmesine engel olabilir.

2. Temizlik Bezlerinin Aşırı Kullanılması
Temizlik yaparken farklı yerler için farklı bezler kullanılır. Bu bezlerin de her zaman temizlenmesi gerekir. Mutfak bezlerini günde birkaç kez kullanıyorsanız, bezinizi günlük temizlemeniz gerekir. Temizlik mendilleri nasıl hazırlanır?

3. Kahve Makinesi ihmal etmeyin
Kahve makineniz ve cezveniz ortamın sıcak, nemli olması sebebiyle bakteri ve küf için rahat bir yuva oluşturabilir. Cezve ve kahve makinenizdeki çıkarılabilir parçaları her kullanımdan sonra temizlediğinizden emin olun.

4. “Elektrik Düğmelerini” ihmal etmek
Evin etrafındaki “temas noktalarını” (sık sık dokulanan veya kullanılan yerler) temizlemeyi unutmak kolaydır. Fakat mikropların yayılmasını önlemek için bu yüzeyleri temiz tutmak çok önemlidir! Her birkaç günde bir musluk, tutamak, ışık anahtarı, uzaktan kumanda ve kapı kolları gibi temas noktalarını temizleyin veya dezenfekte edin. Asla karıştırılmaması gereken 4 yeşil temizlik maddesi

5. Bir Tüy Silgi Kullanma
Tüylerle toz almak tozu hareket ettirir ama tozları almaz. Toz almak için mikrofiber bezler kullanın.

6. Islak Tuvalet Fırçasını Saklama
Gerçekten “temiz” bir tuvalet fırçası gibi bir şey olmamasına rağmen, hala ıslakken uzağa koymak sadece kirli hale getirecek. Bunun yerine, tutucuya geri koymadan önce bir süre kurumasını bekleyin.

7. Kirli Süngerleri Kullanma
Mutfak süngerleri bakteri üremesi için bir yuva olabilir, bu yüzden onları düzenli olarak değiştirmek çok önemlidir (haftada bir). Süngeri temizlemek için, ıslatıp bir dakika boyunca mikrodalgaya koyun.

8. Çok Fazla Deterjan Kullanma
Çamaşır makinenizde daha fazla deterjan kullanılması daha temiz çamaşır anlamına gelmez. Aslında, ters etki yaratabilir! Çok fazla deterjan kullanılması, durulama işlemi sırasında çamaşırlarınızın uygun şekilde durulanması olasılığını azaltacaktır. Temizlik için kullanabileceğiniz 11 garip ama doğru yöntem

9. Yeniden Kullanılabilir Çantalarınızı İhmal Etmek
Markette kullandığınız yeniden kullanılabilir çantalar yiyecek bakterilerini toplayabilir. Bu poşetleri uygun şekilde temizlememek bakterilerin yayılmasına neden olabilir ve kimse bunu istemez! Tekrar kullanılabilir torbalarınızı temizlemek için çamaşır makinenizde nazikçe yıkayın ya da içine ve dışına hidrojen peroksit püskürtün ve kurumaya bırakın.


Share.

About Author

Comments are closed.