Evyenizdeki Sert Su Lekelerinden Kurtulun

0

Sert su lekeleri, porselen veya metal muslukların üzerinde oluşan minerallerin (genellikle kalsiyum) birikimidir. Bunlar genellikle, içme suyunuzda bir miktar mineral bulunmasından kaynaklanır. Bunun sonucunda da evyenizde beyaz su lekeleri oluşur.

Peki bu sert lekelerini yok edecek sihir unsuru nedir? Beyaz distile sirke .

Yapacağınız temizlik için eski bir tişortu da kullanabilirsiniz. Kullanacağınız süngerinde eski yani yumuşak olmasına özen gösterin. Böylece krom evyenizi çizmemiş olursunuz. Bardaklardaki Kireç Lekesini Yok Etmenin En Kolay Yolu

Malzemeler

  • Sirke
  • Bez
  • Sünger
  • kase

Bir kasenin içinde sirkeyi dökün ve bezinizi iyice batırın. Özellikle lavabonuzun musluk kısmına bezi sarın ve bir saat kadar bekletin. Enm çok su lekesi muslu çevresinde oluşmaktadır. Bezi çıkardıktan sonra sünger ile musluk etrafını ve lavabonuzu silin. Limon İle Musluklar Nasıl Temizlenir ve Parlatılır?

Eğer lekelerin tam çıkmadığını düşünüyorsanız o zaman bir saat daha aynı uygulamayı yapın.

Ayrıca, bu işlemi başlatmadan önce musluğun etrafının tamamen kuru olduğundan emin olun. Su bulunması halinde sirkeyi seyreltecek ve etkisini azaltacaktır.

Sirke, sert su lekelerinde bulunan karbonik asitten daha kuvvetli bir asit olan asetik asit içerir. İlke olarak, daha kuvvetli bir asit, kalsiyum karbonat ile reaksiyona girer. Musluklarınızı Doğru Temizlemeyi Biliyor musunuz?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.