Fayansların Arası Nasıl Temizlenir?

0

Ev dekorunda ıslak zeminler için en doğru seçim fayans kullanmak. Rengârenk ve çeşitli desenlerde fayanslar ile tablo şıklığında mutfak ve banyolar ortaya çıkarmak mümkün. Ama ya fayans araları?

Hanımların Korkulu Rüyası; Derzler

Dekoratörler ve iç mimarlar, kimi zaman antik bir çağdan fırlayıp gelmiş havası katmak kimi zaman da çiçek bahçesinde geziyormuş gibi hissettirmek için rengârenk fayanslardan yararlanıyorlar. Yuvayı yapan dişi kuş hanımların da en sevdiği kısım olan mutfaklarında ve diğer ıslak zeminlerde bu tarz fayansları kullanmaktan keyif aldığını biliyoruz. Ancak bir süre sonra bu fayanslar dönüp bakmak istemeyecekleri korkulu rüyaları oluyor.Banyo Fayansının ve Küvetinin Temizlenmesinin Kolay Yolu

Derzler Neden Kararıyor?

Islak zeminlerde kullanılan fayansların derzleri zamanla kararıp temizlemesi güç bir hal alıyor. Görüntüleri de fayans desenlerinin ahengine gölge düşürüyor.

Derzlerin kararmasının başlıca sebebi mutfak ve banyo gibi yerlerde kullanılmaları ve nemle temas ederek oksitlenmeleridir. Derz malzemesindeki kimyasallar su ile temas ettikçe, ev ne kadar düzenli temizlense de oksitlenip renk değiştirmektedir.

Derzlerin hızlı ve derin renk değişimlerine uğramaması için fayansların mümkün olduğunca kuru tutulması faydalı olacaktır. İlgili: Banyo fayansları arasındaki küflü alanlar nasıl temizlenir?

Derzlere Diş Fırçası

Uzun yıllar derzlere biriken kirlerle ve değişen derz rengini temizlemek ile mücadele eden hanımlar, derzleri kullanılmayan bir diş fırçasına damlatılan deterjan ile fırçaladıklarında ışıl ışıl sonuç aldıklarını söylüyorlar. Herkesin uygulayabileceği bu ucuz ve pratik yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta kullanacağınız deterjanın derz dolgusunu eritmiyor olması. Bunun için de köşelerde kalmış kör noktadaki bir fayans arasında deneme yaparak tercih ettiğiniz deterjanın derzleri eritip eritmediğini görebilirsiniz. Fayanslarda Su ve Limon Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Fayans aralarının temizliğinde tek seçeneğimiz diş fırçası değil. Diğer yöntemler de şu şekilde sıralanıyor;

  • Yeni nesil temizlik teknolojisi buharlı temizleme makineleri
  • Deterjan kullanmak istemeyenler için organik çözüm; fırça ve sirke birlikteliği
  • Su ve taş sodası karışımı ile derzleri ıslatıp silmek
  • Domestos ve diş fırçası birlikteliği
  • Temiz olmasına rağmen inatla çıkmayan siyahlıklar için; plastik boya ve fırça ile boyamak
  • Yine inatçı siyah renklenmeler için; derz kalemi uygulaması.

Bütçenize uygun, en rahat yapabileceğinizi seçip derzlerin can sıkan kötü renklerinden kurtulup gerçek temizlik hissini yaşayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.