Fırın Tepsisi Nasıl Temizlenir?

0

Neredeyse tüm yemeklerin fırında daha lezzetli olduğu düşünülür fakat lezzetli olmasına rağmen bayanların fırından uzak kalmalarının ilk nedeni fırın tepsisinin temizlik derdidir. Ne kadar temizlenirse temizlensin lekeli kaldığı düşünülen bu tepsiler, bayanların fırında yemek yapma keyfini gölgelemektedir.

Fırın Tepsisi Nasıl Temizlenmelidir?

Mutfakların en zor temizlenen malzemelerinden biri de fırın tepsileridir. Kurumuş kırıntılar da kaldıysa işkenceye dönen bu temizlik oldukça zorlayıcı olacaktır.

Fırın tepsinizi temizlerken uygulayabileceğiniz en pratik yöntem, yağ çözücü kullanmaktır. Kaliteli ve içerik olarak güçlü olan yağ çözücüler, kurumuş lekeleri bile rahatlıkla yumuşatabilirler. Tepsinin tamamına bolca yağ çözücü sıkarak yaklaşık 5-7 dakika kadar bekleyin. Yağ ve kirler kendini salmaya başladığında bulaşık süngerinin arka kısmı ya da bulaşık teli ile güzelce ovun. Tahminin en fazla 10 dakika içinde tepsi temizlenmiş olacaktır.

Fırın Tepsisi Doğal Yöntemlerle Nasıl Temizlenir?

Mutfak malzemelerinizde kimyasal ürünleri kullanmaktan kaçınıyorsanız o halde en iyisi organik, doğal ürünlerle temizlik yapmaktır. Hem daha sağlıklı hem de çok daha pratik olan temizleme teknikleri ile fırın tepsinizi daha rahat temizleyebilirsiniz.

Fırın tepsinizi temizlemek için tepsinin tamamına 1,5 çay bardağı karbonat dökün. İyice her noktasına yayın. Arkasından kaynayan suyu tepsiye ilave edin. Kabaran ve köpük köpük olan kirler 20-25 dakika kadar bekletilmeli. Bu esnada içine birkaç damla limon da damlatabilirsiniz.

Gereken süre geçtikten sonra fırın tepsinizi güzelce ovun. Tel ya da sünger, kirleri güzelce temizleyecektir.

Fırın Tepsisi Nasıl Temiz Tutulur?

Devamlı fırın tepsisi yıkamaktan bıktıysanız fırın tepsinizi ya hiç kullanmayacak ya da doğru ürünlerle kullanacaksınız. Hemen her yemeğin lezzetini arttıran fırın, tepsi temizliği ile ciddi bir sorundur. Buna engel olmak için tepsilerinizi yalnız başına kullanmayıp üzerine muhakkak yağlı kâğıt sermelisiniz. Tepsiye yapışmayan, leke bırakmayan yağlı kâğıtlar hem ürünlerin suyunu, kırıntısını bırakmaz hem de yemeğin güzelce pişmesini sağlar. Yağlı kâğıt yerine fırın içi için satılan fırın poşetlerini de tercih edebilirsiniz.

Fırın tepsisini temiz tutmak için yapabileceğiniz bir diğer müdahale de her kullanım sonrası kurumasını beklemeden hemen yıkamaktır. Bekledikten sonra lekeler daha da korkutucu bir hal alır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.