Gidere Asla Atmamanız Gereken 9 Şey

0

Özellikle mutfakta gidere yemek artıkları dahil pek çok atık madde atılır. Bir süre sonra giderler tıkanır ve sonra gideri açmak için uğraşırsınız. Giderde kalmayacağını ve tıkanmaya neden olmayacağını düşündüğünüz ama aslında asla gidere atmamanız gereken şeyler var. Tıkalı giderleri açmanın doğal yolları

Tıkanmaya neden olan, gidere atılmaması gereken şeyler:

Yumurta kabuğu
Haşladığınız yumurtanın kabukları, ezilmiş, küçük parçalara ayrılmış bile olsa, giderlerde tıkanmaya neden olabilir. Çünkü, kabuğun keskin, sert kenarları, gidere gelen diğer şeyleri toplar ve sonunda bir tıkanmaya neden olur.

Yağ
Özellikle kızartma yağlarını asla gidere boşaltmamak gerekir. Çünkü, yağ borulara yapışır ve boruların zamanla tıkanmasına neden olabilir. Yağın soğumasını bekleyerek, çöpe atmak en iyisidir.

Un
Un, su ile karıştırıldığında pıhtılaşır, yoğunlaşır. Bu da borularda tıkanıklığa neden olur. Unu, suyla karıştırılmış olsun veya olmasın, çöp kutusuna atın.

İlaç
Kullanılmayan ya da süresi geçmiş ilaçları ezerek gidere attığınızda, ilaçlardaki kimyasallar içme suyuna ve doğaya karışabilir. O nedenle ilaçlar da asla gidere atılmaması gerekenler arasında yer alır. Drenaj ve borulardan gelen kokuyu gidermenin basit yolu

Ürün üzerindeki etiketler
Özellikle meyvelerin üzerinde bulunan küçük etiketler, meyveleri yıkarken lavaboya düşer ve oradan da borulara akar. Bu küçük etiketler suda çözünmez ve borularınızı tıkayabilir.

Kahve telveleri
Kahve telleri, borularınızda birikerek tıkanmaya neden olur. Tesisatçıların, giderlerin tıkanmasının en yaygın nedenlerinden biri olarak gösterdiği kahve telvelerini çöp kutusuna atmanızda fayda var.

Kağıt ürünler
Tuvalet kağıtları, suda parçalanabilirler ancak kağıt havlu, pamuk gibi ürünler suda parçalanmazlar giderlerde tıkanmaya neden olurlar.

Kuru gıdalar
Makarna, pirinç gibi gıdalar su ile birleştiğinde şişerler. Bu tür gıdaları gidere attığınızda, şişerler ve tıkanmaya sebebiyet verebilirler.

Boya
Boya ürünlerini de asla gidere boşaltmamak gerekir. Hem gidere yapışıp tıkanmaya neden olurlar hem de kimyasal oldukları için çevreye zarar verirler. Kendi drenaj temizleyicinizi yapabilirsiniz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.