Giysiler İçin Ev Yapımı Leke Çıkarıcı Tarifi

0

Kıyafetlerinizde oluşan farklı türdeki lekeleri ortak bir leke çıkarıcıyla çıkarabilseydiniz, iyi olmaz mıydı? Böylelikle hangi lekeyi nasıl çıkarabilirim derdi olmadan, her tür leke için aynı ürünü kullanabilirsiniz. İşte size kıyafetlerdeki tüm lekeler için iki farklı leke çıkarıcı tarifi…

Kıyafetlerinizde yemek, çimen, ruj ya da yağ lekesi olabilir. Kimyasal ürünler kullanmadan lekeleri kolaylıkla çıkabilmeniz için evde leke çıkarıcı yapabilirsiniz.

Amonyakla leke çıkarıcı
Giysilerinizde terleme, kan ya da idrar lekelerini amonyakla temizleyebilirsiniz. Ayrıca, saç boyası gibi lekeler için de etkilidir. Amonyak ayrıca, beyaz lavabolar, küvetler, tuvaletler ve fayanslar gibi çeşitli yüzeyleri temizlemek için de kullanılabilir.

 • Malzemeler
  – 1/4 bardak bulaşık sabunu
  – 1/4 bardak amonyak
  – 1 yemek kaşığı karbonat
  – 1/2 bardak sıcak su

Nasıl yapacaksınız?
Bir kabın içine suyu koyun ve içine önce bulaşık sabununu koyarak karıştırın. Ardından Amonyak ve karbonatı da ekleyerek iyice karışmalarını sağlayın. Karışımı bir sprey şişesine aktarın.

Nasıl kullanacaksınız?
Giysilerinizde oluşan lekenin üzerine karışımdan püskürtün ve ovalayın. Sonra normal yıkama yapın.

Bu ev yapımı leke çıkarıcıyı 6 ay kullanabilirsiniz.

Dikkat: Hazırladığınız leke çıkarıcının kumaşınıza zarar verip vermediğini test etmek için, önce görünmeyen küçük bir alanda deneyin.

Hidrojen peroksit ile leke çıkarıcı
Hidrojen peroksiti, pek çok farklı alanda güvenle kullanabilirsiniz. Çamaşır suyunun en iyi doğal alternatifidir. Hidrojen peroksit ve bulaşık sabunu birlikte çok iyi sonuçlar verir. Hardal, ketçap, kırmızı şarap gibi gıda maddeleri de dahil olmak üzere birçok lekeden kurtulmanıza yardımcı olur.

 • Malzemeler
  – 1/4 bardak bulaşık sabunu
  – 1/2 bardak hidrojen peroksit
  – 1 yemek kaşığı karbonat

Nasıl yapacaksınız?
Bir kabın içine önce hidrojen peroksiti koyun ve karbonat ile bulaşık sabununu ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı bir şişeye aktarın ve ihtiyacınız olduğunda kullanmak üzere serin ve karanlık bir yere kaldırın.

Nasıl kullanacaksınız?
Kıyafetlerinizdeki lekenin üzerine doğrudan bir miktar karışımdan dökün ve hafifçe fırçalayın. Lekeye bağlı olarak 15 dakika ila 1 saat arasında bekletin. Sonra normal yıkama yapın.

Not: Hidrojen peroksit ne kadar güvenli bir ürün olsa da, kullanmadan önce kumaşın görünmeyen bir yerinde deneyin. Hidrojen peroksit karışımıyla kulak çubuğunu ıslatın ve kumaşın üzerine veya dikişin içi gibi göze çarpmayan bir yere sürün. Renkte bir değişiklik olursa kullanmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.