Gömleğe Bulaşan Ruj Lekesi Nasıl Geçer?

0

Günlük koşuşturma sırasında, fark etmeden gömleklerin yakasına ve kollarına ruj lekesi bulaştırmak kaçınılmazdır. Ruj; içerisinde bol miktarda kimyasal kullanılan bir ürün olduğu için bulaşan lekesini temizlemek, oldukça zordur. Ruj lekesi temizlemede kumaşın cinsine göre değişik birkaç yöntem uygulanır.

Deterjanlı Su İle Ruj Lekesi Temizleme

Ruj lekesi bulaşan gömlek, makinede yıkanmadan önce, elde bulaşık deterjanı kullanılarak ovalanmalıdır. Bulaşık deterjanının içinde yağ sökücü kimyasallar bulunduğu için ruj lekesi temizlemede oldukça etkilidir. Ovalama işlemi bittikten sonra makineye atılan gömlek uzun yıkamada yıkanır. Bu yöntem ruj lekesini temizlemekte oldukça başarılı bir yöntemdir.

Eter İle Ruj Lekesi Temizleme

Çok kuvvetli bir temizleyici olan eter, pamuk oranı düşük gömlek kumaşlarındaki ruj lekesini kolayca temizler. Gömleğin ruj lekesi olan bölümlerine bolca eter sürülür, sabun ve ılık su ile ovalanır. Kuruması için bekletilen gömlekteki ruj lekesi bir süre sonra kaybolacaktır.

Oksijenli Su İle Ruj Lekesi Temizleme

Pamuk oranı yüksek ve ipekli gömlek kumaşlarındaki ruj lekesi, oksijenli su ile kolayca temizlenir. Gömleğin ruj lekesi oluşan bölümlerine, oksijenli su direk dökülür. Biraz bekletildikten sonra sabun ve sıcak su ile ovalanarak temizlenir. Ardından makineye atılan gömlek, çıktığında rujdan eser kalmayacaktır. Oksijenli suyun gömleğe direk temas etmesini istemiyor, rengini almasından korkuyorsanız, önce lekeli bölgeye, bir miktar tereyağı sürüp ardından oksijenli su dökerek temizleme işlemini yapabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.