Halıdaki Geçmeyen Lekeler için Ne Yapılabilir?

0

Evlerin hemen her odasında dekorasyon amaçlı kullanılan halıların lekelenmesi oldukça yüksek bir ihtimal dâhilindedir. Ev içinde tüketilen yemekler, çocukların oyunları halıların lekelenmesi için davetiye çıkarmaktadır. Günlük hayatta gayet olağan bu davranışları kısıtlamanın imkânı olmayacağına göre halı lekelerine karşı önlem almak ve leke oluşması durumunda anında müdahale etmek büyük önem taşır. Halıdaki Yanık İzleri Geçer mi?

Halılardan Leke Çıkartmak için Öneriler

  • Leke oluşur oluşmaz oldukça hızlı biçimde müdahale etmelisiniz. Aksi halde lekenin çıkması daha zor hale gelebileceği gibi asla çıkmayabilir de.
  • Leke çıkartmaktaki temel amaç çeşitli malzemeler kullanmadan bu işi yapabilmek olmalıdır. Kimyasal maddelere sarılmadan evvel lekenin kabasını almalı ve derine işlemesini engellemelisiniz.
  • Lekeyi çıkartmaya çalışırken üzerine bastırarak halının iç kısmına doğru iyice emilmesine neden olmayınız.
  • Halıyı temizlerken lekenin oluştuğu alanı dıştan içe doğru temizlemeniz; lekenin dışarıya doğru daha fazla yayılmasına engel olur.
  • Her lekeyi çıkarttığı düşünüldüğü için halıya doğrudan çamaşır suyu uygulamaya kalkışmayın. Çamaşır suyu halıyı temizlemek yerine lekenin yanında başka bir lekeyle uğraşmanıza da neden olur. İlgili: Halıdaki yağ lekeleri nasıl çıkarılır?

Zor Lekelerin Türüne Göre Temizleme Yöntemleri

Asitli Malzemeler: Asitli içeceklerin yanında bazı kimyasal maddelerin içinde de asit bulunabilmektedir. Bu tür maddeler halıyla temas etmişse acilen temizlemek gerekir. Temizlemenin geciktirilmesi halı üzerinde ciddi zayiatlara neden olabilir. Yapılacak ilk müdahale asitli bölgenin üzerine sünger bastırılarak asidin emilimini sağlamaktır. İşlem asit temizlenene kadar uygulanır ve ardından bir yemek kaşığı kaynamış soda ile kaynamış su karıştırılarak lekeye sürülür. İşlemlerin ardından halının en hızlı şekilde kurutulması önemlidir.

Yanıklar: Halı üzerinde yanık gibi bir durum söz konusu olmuşsa halıyı eski haline döndürmek imkânsızdır. Yapılabilecek en uygun çözüm yanmış olan uç kısımları dikkatli biçimde kesmektir. Böylelikle en azından kötü görünüm ortadan kaldırılmış olur. Halı ve Kilimlerin Saklanması ve Bakımı

Boya Lekesi: Boya lekeleri için ne yazık ki evde uygulanabilir etkili bir yöntem yoktur. Boya lekesi ile karşılaştığınızda işi profesyonel bir ekibe bırakmakta fayda var. En basit haliyle de boya halının üzerine uygun şekilde uygulanabilirse yeni bir desen yaratımı söz konusu olabilir.

Evcil Hayvanların Lekeleri: Evde hayvan besliyorsanız halılarda oluşan lekelerden çokça şikâyet ettiğiniz olmuştur. Hayvana ait üre halıya bulaştıktan uzunca bir süre sonra dikkat çeker. Böyle bir leke ile karşılaşmanız halinde ilk olarak havlu peçeteyi çubuk haline getirin ve ürenin emilmesini sağlayın. Ardından bir çay kaşığı kadar bulaşık deterjanını eklediğiniz ılık suyla halıyı iyice silin. Deterjanla yapılan uygulamadan sonra da iki su bardağı suyun içine bir su bardağı beyaz sirke ekleyerek bir de bu karışımla halıyı silin. İşlemin sonra ermesinden sonra halıyı hızlı bir şekilde kurutun. Bu aşamada havlu kâğıtların suyu emmesi için halı üzerine bu peçetelerle baskı yapabilirsiniz. Koku giderici halı tozu tarifi


Paylaş.

About Author

Comments are closed.