Halıdan Islak Ve Kuru Oje Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

0

Oje sürerken ojenin yanlışlıkla halıya dökülmesi ya da yeni sürdüğünüz ojenin kurumadan halıda leke yapması gibi durumlarda endişelenmenize gerek yok! Islak ya da kurumuş oje lekelerini halıdan temizlemenin kolay yolları var.

Halınızda oje lekesi oluştuysa, evdeki malzemelerle halıyı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Halıdan oje lekesini çıkarmak için aşağıdaki ürünleri kullanabilirsiniz. Halıdan evcil hayvan idrar lekesini temizleme yöntemi

Aseton içermeyen oje çıkarıcı – Aseton halının rengine zarar verebileceği için, oje çıkarıcıyı leke temizlemek için kullanacaksanız, esaton içermemesine özen gösterin.

Saç spreyi – Şaşırtıcı bir şekilde, saç spreyi halıdan oje çıkarmak için en etkili ürünlerden biridir.

Hidrojen Peroksit – Hidrojen peroksit, ağartıcıya benzer şekilde etki eder. O nedenle koyu renkli halıların rengini açabilir. Açık renk halılarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cam temizleyici – Ojeyi halıdan çıkarmak için en iyi yollardan biri olduğu kanıtlanmıştır.

Halı leke sökücü – Evinizde mevcutsa oje lekelerini çıkarmak için kullanabilirsiniz. Doğal ev yapımı halı temizleyici ve leke çıkarıcı

Islak oje nasıl temizlenir?
Oje lekesi henüz tazeyken, mümkün olduğunda fazla lekeyi alın. Sonra temiz bir bez veya bir kağıt havlu ile lekeyi silerek almaya çalışın. Ovalamamaya özen gösterin, bu lekeyi halıya daha da fazla itebilir.

Kullanacağınız ürünün halınıza zarar vermemesi için, önce halının görünmeyen bir yerinde test yapın. Halıya tercih edilen ürünün küçük bir miktarını dökün ve birkaç dakika bekletin. Halıda renk bozulması yoksa sonraki adıma geçin.

Yukarıdaki ürünlerden tercih ettiğiniz birini seçin ve temiz bir bez veya havlu üzerine dökün ve lekeyi silin. Leke derin veya geniş bir alana yayılmışsa, temizlik ürününü lekenin üzerine doğrudan dökün ve silerek temizleyin. Halıdan akan mum nasıl çıkarılır?

Ilık suya biraz bulaşık deterjanı, çamaşır sabunu veya halı temizleyici dökün ve iyice karıştırın. Yeni bir bez veya sünger alın, sabunlu suya batırın, sıkın ve halıyı ovmaya başlayın. Süngeri düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun. Halıdan leke çıkana kadar devam edin.
Temiz ılık bir suyla sünger veya bez kullanarak halıyı durulayın.

Halıyı kurutmak için, ıslak alanın üzerine birkaç kat kağıt havlu yerleştirin, üzerine de ağır bir eşya koyun. Yaklaşık yarım saat bekletin, kağıt havlu tüm ıslaklığı emecektir. Doğal cam temizleme suyu nasıl yapılır?

Kuru oje lekesi nasıl temizlenir?
Oje lekesi halı üzerinde uzun süre kalıp kuruduysa, aşağıdaki adımları takip ederek lekeyi halıdan temizleyebilirsiniz.

Kurumuş ojenin fazlalıklarını sert bir cisimle çıkarın. Ilık su ile ıslattığınız bir sünger veya bir bezle lekeli halıyı ıslatın. Temiz bir bez veya eski bir diş fırçası alın ve üzerine lekeyi çıkarmak için seçtiğiniz yukarıdaki malzemelerden bir miktar koyun ve kuru ojeyi hafifçe ovalayın. Bu yöntem çok etkili olmadıysa, seçtiğiniz üründen lekenin üzerine doğrudan dökün, hafifçe ovalayarak devam edin. Halınızı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz?

Ilık suya az miktarda bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı veya halı temizleyici ekleyin. Temiz bir bez veya sünger alın, kaseye batırın ve lekeli bölgeyi hafifçe ovalayın. Leke çıktıktan sonra, ılık suyla ıslattığınız bir bez ya da süngerle sabun kalıntıları temizlenene kadar silin. Ardından halıdaki fazla suyu almak için kuru bir bezle silin.

Halıdaki tüm ıslaklığı alması için, birkaç kat kağıt havluyu ıslak alanın üzerine yerleştirin ve üzerine de ağır bir cisim koyun. Yaklaşık yarım saat bekletin. Güçlü bir halı temizleyici yapabilirsiniz?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.