Hangi Gıdalar Yıkanmalı, Hangileri Yıkanmamalı?

0

Hepimiz yiyecekleri yemeden önce yıkamamız gerektiğini biliyoruz değil mi? Yediğimiz yiyeceklerin bazıları, yemekten önce çilek, elma ve marul gibi mutlaka yıkanmalı. Fakat diğer gıda maddeleri kafa karıştırıcı olabilir!

Tüketmeden önce mutlaka yıkamanız gereken gıdaları şöyle sıraladık.

1. Yiyecek ve İçecek Kutuları
Konserve yiyecek ve içecekleri markete varmadan önce çok fazla yol gidiyor ve el değiştiriyor. Toz, toprağın değdiği kutuların ağzınıza sürmek istemezsiniz. Bu yüzden konserve yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi açmadan önce hızlı bir durulayın, böylece güvende olun.

2. Konserve Fasulye
Konserve yiyeceklerin çoğu olduğu gibi yenebilir, ancak konserve fasulye bir istisnadır. Konserve edildiklerinde, su ve tuz çözeltisi ile paketlenirler. Ama zamanla, su, nişastanın bir kısmını fasülyeden emerek, kalın ve nişastalı hale geliyor. Bu sıvı, yemeğinizin tadını etkileyebilir. Bu yüzden kullanmadan önce fasulyeleri yıkadığınızdan emin olun! Sadece taneleri bir elek içine dökün ve birkaç saniye soğuk su altında durulayın. İlgili: Kuru fasülye pişirirken bilmeniz gereken püf noktaları

3. Yenmeyen Derileri Olan Meyveler
Karpuz, avokado veya limonun dışını yıkamak saçma gibi görünebilir. Fakat bu yenmeyen kabuklar bakterileri taşıyabilir ve soyarken veya keserken içine girebilir. Bu bakterilerin insanları hasta etme potansiyeli var! Kullanmadan önce tüm ürünlerinizi, yenmeyen derileri ve kabukları olan ürünler de dahil olmak üzere, iyice yıkayın! İlgili: Meyve ve sebze için yıkama spreyi hazırlayın

4. Hububat ve Bakliyat
Çoğu tahıl ve kuru baklagiller pişirmeden önce durulanır. Onları durulamak, nakliye sırasında oluşmuş olabilecek nişastalı tozu çıkarır. Pirinci fazla nişastasının durulanması, pirincin daha az yapışkan olmasını sağlayacaktır.

Kuru fasulye ve mercimek kullanmadan önce en azından durulanmış olmalıdır. Bazı kişiler, pişirmeden önce fasulyeyi suda ıslatır, böylece fasülye veya nohut daha hızlı pişer. Eğer siz de bu yöntemi uyguluyorsanız suyu birkaç saatte bir değiştirdiğinizden emin olun. İlgili: Pirinç suyunu kullanmanız için 7 neden

5. Kabuklu deniz ürünleri
İstiridye ve midye gibi kabuklu deniz canlıların genellikle kumla doldurulur. Kesinlikle pişirmeden önce bunları durulamak isteyeceksiniz! Önce soğuk su altında durularak başlayın. Ardından bunları bir tencereye veya kaba soğuk su koyun ve yaklaşık 30 dakika buzdolabında soğutun. Yarım saat sonra, kabuklu deniz hayvanlarının içinde kum kabın dibine çöker.

Yıkamamanız Gereken 5 Gıda

1. Kümes Hayvanları ve Balık
Yakın zamana kadar, pişirmeden önce kümes hayvanlarını yıkanması gerektiğini söyleniyordu. Ancak durulama sadece mikropları yayıyor! Etin dışında herhangi bir bakteri varsa, durulama sırasında bu bakterileri lavabonuzun etrafına ve muhtemelen tüm mutfağınıza dağıtır! Bunun yerine, fazladan nemi almak istiyorsanız kağıt havlu ile silin. Eti, gıda güvenliği için önerilen sıcaklıkta pişirdiğiniz sürece bakteri için endişelenmenize gerek yoktur. İlgili: Çiğ tavuk neden yıkanmamalı?

2. Torbalı Yeşiller
Birçok torbalanmış veya paketlenmiş yeşillik önceden yıkanmıştır. Bir ürün yemeye hazır olarak etiketlendiyse, tekrar yıkamak için zaman ayırmanız gerekmez.

3. Yumurta
Satın alınan yumurtalar, kartonlarına konulmadan önce özel bir yıkama işleminden geçerler. Yumurta kabuklarının dışını temizler, böylece tekrar yıkamak için endişelenmenize gerek yoktur. Ama eğer açıkta satılan yumurta alıyorsanız mutlaka yıkamanız gerekir. İlgili: Yumurtalar neden buzdolabı kapağına konulmamalı?

4. Makarna
Makarnayı kaynatmadan önce durulamayın. Durularsanız makarnadaki nişastayı da yıkamış olursunuz. Makarnada nişasta olmazsa, sosla karışması mümkün olmaz. İlgili: Mükemmel makarna için 9 ipucu

5. Mantar
Yemek pişirmeden önce mutlaka mantarlarınızı temizleyeceksiniz. Ama eve getirdiğiniz an mantarları yıkarsanız raf ömürlerini çok kısaltmış olursunuz. Ne zaman yemek istiyorsanız mantarı o zaman temizleyin. İlgili: Taze mantar nasıl saklanır?


Share.

About Author

Comments are closed.