Herkesin Çamaşır Yıkarken Yaptığı Önemli Hatalar

0

Çamaşır makineleriyle birlikte çamaşır yıkamak artık daha kolay ancak birçoğumuz hala çamaşır yıkarken yaptığımız hatalar nedeniyle onların ömürlerini kısaltıyoruz. İşte çok yaygın olarak yapılan çamaşır hataları…

Çamaşırlarınıza hatta çamaşır makinenize zarar verebilecek yıkama hataları:

1. Antibakteriyel çamaşır temizleyicisi kullanmamak
Grip ya da bulaşıcı bir bir hastalık söz konusu olduğunda, enfeksiyonun yayılmaması için normal yıkama yeterli değildir, özel bir antibakteriyel çamaşır temizleyici kullanmanız gerekir.

2. Çamaşır makinesi temizliği yapmamak
Bazı çamaşır makinelerinde, artıkları toplayan bir filtreye sahiptir. En az ayda bir kez bu filtrenin temizlenmesi makinenin daha iyi çalışabilmesi için gereklidir. Filtreyi çıkarın ve toplanan artıkları çıkarın. Eski bir diş fırçası ve biraz deterjanla filtreyi temizleyin. Daha iyi sonuçlar elde etmek için 10 dakika boyunca filtreyi sıcak suda bekletin.

Filtre bulunmayan çamaşır makinelerinde ise, makineyi temizlemek için bir yıkama programı vardır. Ayrıca, makinenin kireçlenmesini önlemek için temizleme tabletleri veya sıvı çözeltiler kullanılması önerilir.

3. Kıyafetleri ters çevirmemek
Kot, kazak ve pamuklu gömlekleri içten dışa çevirerek yıkayın. Bu, çamaşırlarınızın zarar görmesini önleyecektir.

4. Makineye çok fazla çamaşır koymak
Çamaşır makinenizin içini alabildiği kadar doldurmak, çamaşırların iyi yıkanmamasına neden olur. Makinenizin içinde biraz boşluk kalmasına izin verin. Bu çamaşırların iyi yıkanmasını ve iyi durulanmasını sağlar.

5. Çorapları ayırmamak
Çorapları diğer çamaşırlarla birlikte yıkarken, örgü bir torba ya da yastık kılıfı içinde yıkayın. Yıkandıktan sora eşleştirmeniz daha kolay olur.

6. Yıkama talimatlarını göz ardı etmek
Çamaşır yıkarken, farklı kumaşlardan tüm çamaşırları aynı anda yıkamak çamaşırlarınıza zarar verir. Yünlüler, saten ya da ipek gibi kumaşlar diğerlerine göre farklı bir yıkama gerektirir. Ya da sadece kuru temizleme yapılması gereken kumaşlar vardır. Kumaşın yıkama talimatına dikkat ederek, çamaşırlarınızın zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

7. Çamaşır suyu kullanmak
Çamaşır makinesine koymadan önce çamaşır suyunu iyice suyla karıştırın ve fazla kullanmayın. Aksi halde, kumaşı zayıflatır ve giysilerinizde delikler oluşabilir. Ayrıca, aşırı çamaşır suyu beyaz giysilerin sararmasına neden olabilir.

8. İlk defa yıkanacak çamaşırlar
Yeni aldığınız renkli bir kıyafetin yıkama sırasında renk verip vermeyeceğini bilemezsiniz. O nedenle ilk defa yıkanacak bir çamaşırı benzer renklerle yıkayın.

9. Yastık kılıflarına dikkat etmemek
Genellikle yatak çarşafları ön yıkamaya ihtiyaç duymazlar, ama bu yastık kılıfları için geçerli değildir. Yastık kılıflarında, makyaj, ter ve vücut yağı gibi lekeler olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse leke çıkarıcı veya ön yıkama programını kullanın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.