Hidrojen Peroksit İçin 4 Şaşırtıcı Kullanım

0

Hidrojen Peroksit, su ve oksijenden oluşan kokusuz, renksiz bir kimyasal bileşiktir. Bir antiseptik olan Hidrojen Peroksit, çoğu kişinin fark etmediğinden çok daha fazla kullanım sağlar.

İlk olarak 1818’de Fransız kimyacı Louis Jacques Thenard tarafından tanımlanan Hidrojen Peroksit, 20. yüzyılın başlarında Avrupa’nın en popüler yüzey dezenfektanlarından biri haline gelmiştir.

Günümüzde düşük maliyetli ve çevre dostu olması nedeniyle çamaşır suyuna alternatif olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında Hidrojen Peroksitin çok fazla kullanım alanı vardır. ancak aşağıda göreceğiniz kullanım alanları çok fazla bilinmez.

Ağız gargarası ve diş macunu
Doğal oksidasyon özelliği nedeniyle dişleri temizler ve beyazlatır. Hidrojen Peroksiti gargara olarak kullanmak için, 3-4 damla Hidrojen Peroksiti eşit ölçüde su ile karıştırın. Karışımı ağzınıza alın ve 20-30 saniye gargara yapın, yutmamaya özen gösterin. Sonra ağzınızı temiz su ile durulayın.

Hidrojen peroksit, diş macunu olarak da kullanılabilir. Eşit ölçüde Hidrojen Peroksit ve suyu karıştırın ve dişlerinizi fırçalamak için kullanın.

Çamaşır deterjanı
Hidrojen peroksit güçlü bir ağartma maddesidir ve çamaşır suyunun bir alternatifidir. Aynı zamanda, giysileri yıpratan doğal olmayan kimyasallar içeren ticari deterjanlardan çok daha az çamaşırlara zarar verir.

4 litre sıcak suya bir bardak Hidrojen Peroksit ekleyin ve çamaşırları karışımın içine koyarak 1-2 saat bekletin. Sonra yıkayın. Ayrıca çamaşır suyu yerine çamaşır makinesine Hidrojen Peroksit ekleyebilirsiniz. Eski ve yeni lekeleri çıkarmanın yanı sıra beyaz giysilerini de beyazlatır ve renkli kıyafetleri parlatır.

Bulaşık yıkama
Bir bardak ılık suya bir kaç damla Hidrojen Peroksit karıştırın. Bulaşık deterjanları için harika bir doğal ikame maddesidir. Daha güvenli ve daha ucuzdur. Karışım lekeleri çıkarmada çok daha etkilidir ve camlarda leke ve çizik oluşmasını engeller.

Meyve ve sebze temizleme
Hidrojen peroksit, meyve ve sebzelerdeki zararlı bakterileri ve kimyasalları temizleyebilir. Bu amaçla kullanmak için, 4 litre soğuk suya bir bardak Hidrojen Peroksit ekleyin. Sebze ve meyvelerinizi karışımın içinde bekletin. Sonra temiz su ile yıkayın. Hidrojen Peroksit, aynı zamanda meyve ve sebzelerin daha uzun süre taze kalmalarını sağlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.