İçeceklerinizi Hızlı Soğutmanın Püf Noktası

0

Bu duruma aşina olduğunuzdan eminiz: Dışarıda güzel bir mangal ya da bir yerde piknik yapmak istiyorsunuz, ancak yiyecekleri çok geç saatte satın aldınız. İçecekleriniz ılık ama hava çok sıcak. Bu yöntem ile içecekleriniz beş dakika içinde soğuyacak.

İçecekleri dondurucuya koymanıza gerek yok. Dondurucuda içeceklerinizi unutursanız patlama riski var. Buz gibi içecek için uygulamanız gereken yöntem çok daha kolay. Kutudan içecek içmemeniz için 4 neden

Birden fazla şişe veya teneke kutunun sığacağı kadar büyük bir kase veya kova alın. Plastik, cam veya metalden yapılmış normal bir kova da gayet iyi iş görür. Bu kovayı su, buz küpleri ve bol miktarda tuzla doldurun. Bu yöntemde çok fazla tuz diye bir şey yok. İçecekleri tamamen örtecek kadar su olduğundan emin olun, çünkü bu onların daha çabuk soğumalarına yardımcı olacaktır. Kovanın kapağı varsa kapatın, böylece içerideki havayı serin tutar. Beş dakika bekletin içecekleri aldığınızda soğumuş olduklarını göreceksiniz.

Peki bu nasıl oluyor? Tuzlu su, tatlı sudan çok daha düşük sıcaklıklara ulaşabilir. Donma noktası tatlı sudan çok daha düşüktür; -21 santigrat derece. Bu, tuzlu suyun tatlı sudan çok daha uzun süre sıvı kaldığı anlamına gelir, buz kadar soğuktur. Tuzlu su buz küpleriyle temas ettiğinden, buz küpleri erir, ancak daha sıcak olmaz. Aslında, tek sonuç tuzlu suyun soğuması! İçecekler tamamen soğuk suya batırıldığı için çok daha hızlı soğurlar. Asitli içecekler asidi kaçmadan nasıl saklanır?


Share.

About Author

Comments are closed.