İpek Giysilerin Yıkanamayacağını Kim Söyledi!

0

Özellikle ipek kıyafetleri evde yıkamamak gerektiği, kuru temizleme yapılması gerektiği söylense de, bazıları elde hatta çamaşır makinesinde yıkamaya uygundur.

Yazın sıcak günlerinde yumuşak ve ince dokusuyla ferahlık veren ipek kıyafetleri her giydiğinizde kuru temizlemeye götürmek zor ve pahalı olabilir. İpek kıyafetlerin yıkama etiketlerinde, genellikle kuru temizleme ibaresi yer alır. Bazılarında ise, kuru temizlemenin yanı sıra elde ve makinede yıkanabileceği belirtilir. İpek giysiden leke nasıl çıkarılır?

Elde yıkama nasıl yapılır?
Elde yıkamak için uygun olan ipek giysiler için, renkli çamaşırlar için hazırlanmış yumuşak bir deterjan kullanın çünkü bunlar ağartıcı maddeler içermez. Su, soğuk veya ılık olmalıdır.

Çamaşır makinesinde nasıl yıkama yapılır?
Etikette çamaşır makinesinde yıkanabileceği belirtiliyorsa, makinenizin hassas çamaşırlar için olan programını tercih edin ve suyun da soğuk veya ılık olmasına özen gösterin. Sıkma işlemi için de yine uygun programı tercih edin. Makinede sıktırmayıp, elinizle fazla suyunu sıkarak kurutabilirsiniz de. Giysileri daha uzun süre kullanmak için tüyolar

İpek kıyafetler nasıl kurutulur?
Kurutma makinesi yerine, doğal olarak kurumasını sağlayın. Ancak güneş ışığı renklerini solduracağı ve dokusunu zayıflatacağı için güneşte kurutmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.