İyi Mısır Nasıl Seçilir?

0

Pazardan veya aldığınız mısırlar istediğiniz gibi çıkmıyor mu? Ya da her zaman sevdiğiniz gibi almakta güçlük mü çekiyorsunuz? Bu durumda mısırın nasıl seçilmesi gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. İyi mısır seçmek için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Hazırladığımız rehberi izleyerek mısır seçerseniz evinizde sürprizle karşılaşmazsınız.

1. Koçanın ağırlığını elinizde hissedin.
Mısırın sütlü olup olmadığını anlamak için koçanı elinize alın. Ağır mısır sütlü, hafif koçan ise kuru ve sütsüz olduğunu gösterir.

2. Koçanı sıkıştırın.
Püsküllerden koçanın ortasına doğru olan bölgeyi sıkın. Bu bölgenin sıkı olması gerekiyor. Bu arada kabuklarında kuruluk veya küf olup olmadığını da kontrol edin. Bu koçanın o kadar da büyük olmadığını gösteren bir işaret olabilir.

3. Püskülleri kontrol edin.
Püskül olarak adlandırılan mısırın ipeksi sonu, mısırıh koparılmasından sonra yaşlanır. Beyaz, sarı veya açık kahverengi püsküller, mısırın yeni koparıldığını ve olabildiğince taze olduğu yönünde bir işarettir. Yapışkan siyah veya koyu kahverengi püsküllerden kaçının.

4. Gerekiyorsa sadece kabuğundan bir göz atın.
Bir koçanın püskülü kuyruğu pembe renkte ise sıkılığından eminseniz mısırı almanızda bir sorun yoktur. Eğer emin olamıyorsanız, koçanın küçük bir yerini açın ve içine bakın. Mısır taneleri size alıp almama konusunda yardımcı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.